czwartek, 20 czerwca 2024 09:26

"Prezes Kaczyński nie pomógł..." Kmita: trzeba nastawić się na długi maraton

Autor Marzena Gitler
"Prezes Kaczyński nie pomógł..." Kmita: trzeba nastawić się na długi maraton

Wczorajsza kolejna porażka Łukasza Kmity i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który nominował go na marszałka Małopolski, wywołała szereg komentarzy. Głos zabrał też sam Kmita, zarzucając działaczom PiS, którzy na niego nie zagłosowali, że "zdradzili ideały Prawa i Sprawiedliwości".

Przypomnijmy, wczoraj wieczorem odbyła się druga część II sesji sejmiku małopolskiego. Jednym z jej głównych punktów był wybór marszałka. Na poprzedniej sesji 6 maja nie udało się przeforsować kandydatury Łukasza Kmity, byłego wojewody i wybranego w październiku nowego posła. Do objęcia tej funkcji wyznaczył do prezes Jarosław Kaczyński, nie konsultując się z radnymi, którzy pełnili ważne funkcje w poprzedniej kadencji sejmiku. Podczas tajnego głosowania okazało się, że na Kmitę zagłosowało tylko 13 z obecnych na sesji 20 radnych PiS. Opozycja, która ma w radzie 18 mandatów, była przeciw. W sumie 22 radnych było przeciwko, dwóch wstrzymało się, a jeden głos był nieważny (Marta Malec-Lech z PiS była nieobecna). To oznacza, że, a jeden głosował przeciw.

Karą za nieposłuszeństwo małopolskiego PiS było odwołanie przewodniczącego zarządu wojewódzkiego Andrzeja Adamczyka. Zastąpił go właśnie Łukasz Kmita. To tylko zaogniło sytuację. Na sesji 17 i 19 czerwca również odrzucono kandydaturę Kmity. W zdyscyplinowaniu radnych nie pomogły ani prowadzone podczas przerw indywidualne rozmowy, które prowadził z nimi sam poseł i wysłany z Warszawy Sekretarz Generalny PiS Piotr Milowański, ani kuszenie ich miejscami w Zarządzie Województwa Małopolskiego (jak zdradził na ostatniej sesji Kmita, mieli je otrzymać: dotychczasowy marszałek, Witold Kozłowski, który miał zostać pierwszym wicemarszałkiem, Łukasz Smółka, który miał być drugim wicemarszałkiem, oraz Ryszard Pagacz - były wicewojewoda i Iwona Gibas).

W sumie oddano 36 ważnych głosów. 17 radnych zagłosowało "za", 19 było przeciw, 2 głosy były nieważne. oznacza to, że jeden radny PiS zagłosował przeciw, a dwóch radnych PiS oddało głosy nieważne.

  • Zobacz też:
Kandydat prezesa znów odrzucony przez sejmik Małopolski
Łukasz Kmita ponownie jest jedynym kandydatem na marszałka Małopolski. Głosowanie odbędzie się jeszcze we środę.

Tuż przed ogłoszeniem wyników głosowania, świadom swojej drugiej porażki, Kmita opuścił salę. Po chwili zabrał głos, publikując nagranie w mediach społecznościowych, w którym zarzucił swoim kolegom z partii, że zdradzili prezesa Jarosława Kaczyńskiego i ideały Prawa i Sprawiedliwości. '"Wiele osób pyta mnie o komentarz do sytuacji w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Zacznę od tego, że najważniejsze jest, abyśmy dalej rządzili jako Prawo i Sprawiedliwość. Ale myślę też, że ci radni, którzy nie uszanowali woli klubu, ale także woli pana prezesa, dziś spokojnie nie zasną, bo zdradzili ideały Prawa i Sprawiedliwości. Szkoda. Ale warto dać im szansę. Warto, aby zreflektowali się. Prawo i Sprawiedliwość jest najważniejsze i Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić w Małopolsce. Zrobimy wszystko, aby tak było" - powiedział.  

"Gdy się jest w polityce, trzeba nastawić się na długi maraton. Czasem ktoś podłoży nogę i się potykamy. Ale najważniejsze jest, aby szybko powstać, aby iść naprzód. Do celu. Taką drogę z PiS-em ponad 15 lat temu wybrałem. I będę kontynuował! Panie Prezesie - jestem gotów na kolejne wyzwania dla dobra naszej Partii i Polski" - dodał we wpisie.

Bunt małopolskim PiS-ie skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską przewodniczący sejmiku, ojciec prezydenta Jan Tadeusz Duda. - Jest demokracja. I koniec. To nie była zdrada. To była niezgoda na zbyt arbitralne propozycje - podsumował.

Wynik głosowania i wpis Kmity skomentowali też przedstawiciel opozycji.

"Łukasz Kmita znowu przegrał. Małopolska wciąż bez marszałka. PS. Czy Jarosław Kaczyński będzie konsekwentny i zdymisjonuje szefa regionu?" - zapytał Miłosz Motyka.

"W Mistrzostwach Europy zawsze gramy mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Na razie Łukasz Kmita przegrał już drugi z nich. Zdobył 17 za, 19 przeciw, 2 wstrzymujące. Kandydat Kaczyńskiego, kolejny raz przegrał" - podsumował radny KO Grzegorz Lipiec.

W Mistrzostwach Europy zawsze gramy mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Na razie Łukasz Kmita przegrał już...

Opublikowany przez Grzegorza Lipca - Radnego Sejmiku Województwę Małopolskiegę Środa, 19 czerwca 2024

"Prezes Kaczyński nie pomógł..." - napisał Krzysztof Klęczar, szef małopolskiego PSL i wojewoda małopolski.

Prezes Kaczyński nie pomógł...

Opublikowany przez Krzyśka Klęczar Środa, 19 czerwca 2024

"Małopolska ciągle bez Marszałka. Sejmik Małopolska nie chce walki politycznej i Łukasza Kmity jak sternika" - ocenił radny KO Grzegorz Małodobry.

"Małopolska i Kraków czeka na nowego Marszałka. Nie ma czasu na rozbijanie muru głową. Apeluję do radnych Sejmiku o odpowiedzialność za nasze województwo i wspólny wybór kandydata zdolnego uzyskać zaufanie Sejmiku" - napisał Aleksander Miszalski, lider małopolskiej KO i prezydent Krakowa.

Przypomnijmy, sejmik małopolski ma 3 miesiące na wybranie marszałka i zarządu. Jeśli nie dokona tego do 8 lipca, sejmik zostanie rozwiązany i odbędą się nowe wybory. W wyborach 7 kwietnia partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 21 mandatów w 39-osobowym sejmiku, pozostałe 18 zdobyła opozycja. Na PiS zagłosowało w sumie 582 tys. wyborców, na KO, Trzecią Drogę i Lewicę - 571 tys. Różnica nie jest więc wielka i kolejne wybory mogą zmienić układ sił w Małopolsce.

fot. UMWM

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka