poniedziałek, 5 sierpnia 2019 10:19

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Związku Podhalan

Autor Joanna Frydrych
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Związku Podhalan

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńca przez prezydenta RP Andrzeja Dudę przed pomnikiem Władysława Orkana. Następnie prezydent wraz z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką uczestniczył we mszy św., odprawionej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W uroczystej mszy św. modlili się przedstawiciele górali z całego świata. Podhalanie, ubrani w charakterystyczne stroje regionalne, przeczytali liturgię słowa oraz modlitwę wiernych. Podczas uroczystości byliśmy świadkami procesji z darami.

Na nowotarskim rynku prezydent Andrzej Duda wręczył przedstawicielom organizacji góralskich Akty Protektoratu oraz pamiątkowe ryngrafy.

- Jestem bardzo wzruszony. Bardzo Wam dziękuję za zaproszenie na to stulecie, które w moim sercu nawiązuje także do tych wydarzeń, które miały miejsce 10 lat temu, kiedy stałem u boku prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Był z Wami. Również ta uroczystość, to wielka część naszego odrodzenia państwowego, to wielka część budowy tej Polski, którą mamy dzisiaj i ten wielki wkład polskich górali, polskiej góralszczyzny w ten proces. Za każdym razem, gdy patrzę na was, na wasze stroje, sztandary to jestem dumny, że jestem Polakiem. Dziękuję wam za to z całego serca. Życzę wam, żebyście zawsze rozumieli co to znaczy zachować właśnie swoją tradycję z połączeniem z nowoczesnością, która jest nieunikniona, ale z tej nowoczesności dobrze rozumieli co warto przyjąć a co trzeba odrzucić. Zawsze to umieliście – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Ostatnim punktem niedzielnych uroczystości był Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan, który odbył się w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, gdzie wicemarszałek Łukasz Smółka wręczył przedstawicielom związku Medal „Polonia Minor”. W wydarzeniu uczestniczyła także radna województwa Jadwiga Wójtowicz oraz wicewojewoda Zbigniew Starzec.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę być z Wami w imieniu samorządu i Marszałka Województwa Małopolskiego. Górale mają swoje zasady, którymi kierują się od lat: Bóg, Honor, Ojczyzna. Szanowni Państwo, przyjeżdżając z Krakowa do Nowego Targu patrzymy zawsze z wielką dumą. To u Was zawsze na pierwszym miejscu jest dbałość o wartości państwowe i rodzina. W wielu regionach naszego kraju tak przecież nie jest. Bardzo Wam za to dziękuję i mam nadzieję, że Wasz Związek nadal będzie się rozwijał przez kolejne 100 lat. W dowód uznania samorząd województwa małopolskiego przyznał medal „Polonia Minor” dla Związku Podhalan – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Info: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Podhale

Podhale - najnowsze informacje