czwartek, 10 grudnia 2020 14:57

Prof. Włodzimierz Gut: Jesteśmy po szczycie epidemii

Autor Wiktoria Mitura
Prof. Włodzimierz Gut: Jesteśmy po szczycie epidemii

- Obraz zgonów, to obraz rozwoju epidemii trzy tygodnie temu. Za tydzień zgonów powinno być jeszcze mniej, za 14 i 21 dni analogicznie. Śmiertelność tego wirusa się bowiem nie zmienia. Ona może być na jakimś obszarze nieco inna w pewny okresie, bo wirus może dotrzeć np. do kilku DPS-ów jednocześnie – powiedział prof. Włodzimierz Gut dla PAP.

Włodzimierz Gut, wirusolog, wskazał, że ilość zgonów, tak jak ilość zakażeń, maleje – tylko dużo wolniej. – To oznacza, że jesteśmy po szczycie epidemii – mówi.

Wirusolog uważa, że ilość zakażeń spada i będzie spadać nadal, jednak powoli. Twierdzi również, że zawsze tak jest w epidemii. Jeśli liczba zakażeń rośnie, to rośnie szybko, a jak spada to dwa razy wolniej.

W rozmowie z PAP Włodzimierz Gut podkreślił, że spadek zakażeń może być zaburzony przez okres świąteczny. Natomiast, jeśli ludzie będą przestrzegali reżimu to ilość zakażeń nadal będzie spadać.

Wirusolog został jeszcze zapytany o wynik badań, które prowadzone są w województwie zachodniopomorskim. Wskazywały one na przeciwciała koronawirusa u 19% badanych. Profesor ocenił, że to wcale nie muszą być tylko przeciwciała tego właśnie koronawirusa.

- Wynik ten jest podobny do osiągniętego w północnej Westfalii. To są jednak przeciwciała IgG (tzw. późne) i trzeba sprawdzić, czy to są na pewno przeciwciała tego koronawriusa, bo w Polsce w 2009 roku sporo osób mogło zetknąć się z innym koronawirusem, który dotarł z Holandii. Podchodzę do tych wniosków ostrożnie, gdyż trzeba mieć pewność, co dokładnie oznaczamy w tych badaniach – powiedział prof. Gut.

Sytuacja w Małopolsce zmieniła się niemal o 180 stopni. Czy można mówić, że w naszym województwie szczyt pandemii mamy za sobą? Sprawdź tutaj:

Jak choruje Małopolska? Raport - czy szczyt zakażeń mamy już za sobą?
Wystarczył miesiąc by obraz pandemii w Małopolsce zmienił się diametralnie. Ale czy to oznacza koniec pandemii w województwie? Niemal dokładnie miesiąc temu, 11 listopada osiągnęliśmy szczyt pandemii w Małopolsce. Tego dnia raporty przyniosły informację o 2950 zakażeniach koronawirusem. Na Covid-19…

Źródło: PAP

Polska

Polska - najnowsze informacje