wtorek, 8 grudnia 2020 12:00

Program profilaktyki pozwala zachować zdrowie i uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Szpital wydał serię podcastów dot. profilaktyki HPV

Autor Artykuł partnera
Program profilaktyki pozwala zachować zdrowie i uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Szpital wydał serię podcastów dot. profilaktyki HPV

Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są bardzo powszechne,
a jedną z konsekwencji jest m.in. rak szyjki macicy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ryzyko zachorowania można całkowicie wyeliminować. Jak? Wiedzą na ten temat dzieli się Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika
w Krakowie, wydając serię edukacyjnych podcastów „Profilaktyka – pierwszy krok do zdrowia bez HPV”. Problem omawiany jest z perspektywy specjalistów: chorób zakaźnych, ginekologii onkologicznej oraz psychiatry.

HPV to poważny problem

Zakażenie wirusem HPV jest bardzo powszechne - szacunkowo przechodzi je około 80% kobiet. Może również przebiegać całkowicie bezobjawowo, a dopiero jego przewlekła forma może prowadzić do wystąpienia objawów choroby.

“Wirusy HPV są bardzo powszechne. Występują jako zakażenie u ludzi i przenoszą się od człowieka do człowieka.” - wyjaśnia w jednym z nagranych wywiadów dr hab. n. med. Hanna Czajka - pediatra, specjalistka chorób zakaźnych.

>> Posłuchaj podcastu Co to jest HPV i jak się przed nim ustrzec?<<

Raka szyjki macicy można uniknąć

Istnieje około 170 typów wirusa HPV, w tym około 30 typów jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo - płciowych wśród kobiet i mężczyzn. Rozwój raka szyjki macicy jest związany z przewlekłym zakażeniem onkogennym typem wirusa HPV.

Jednocześnie prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz zapewnia w podcaście, iż: "Jest wiele takich zdrowotnych zaleceń postępowań, które pozwalają nam tak naprawdę zachować zdrowie
w jakiejś przestrzeni, całkowite zdrowie. I właśnie program profilaktyki polegający na szczepieniach i badaniach cytologicznych tak naprawdę pozwala nam nie zachorować na raka szyjki macicy".

>> Wysłuchaj wywiadu z profesorem Od HPV do raka szyjki macicy <<

HPV to często temat tabu
“Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Wiedzę na tematy związane z aktywnością seksualną i chorobami przenoszonymi w ten sposób, młodzież czerpie z Internetu, lecz często z niesprawdzonych źródeł”  – wyjaśnia psychiatra, lek. med. Agnieszka Wierzbicka-Fijołek.

>> Edukacja seksualna i rozmowa jako formy profilaktyki HPV - posłuchaj!<<

Wszystkie nagrania adresowane są przede wszystkim do nastolatków i ich rodziców. Z myślą o słuchaczach, podcasty zostały zrealizowane w formie rozmowy z ekspertami: pediatrą
i specjalistą chorób zakaźnych - dr hab. n. med. Hanną Czajką, psychiatrą - lek. med. Agnieszką Wierzbicką-Fijołek oraz specjalistą ginekologii onkologicznej prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, którzy w przystępny sposób wyjaśniają jak ustrzec się przed zakażeniem wirusem HPV.

Gdzie można wysłuchać podcastów?

Podcasty są dostępne na platformie YouTube:

oraz na portalu: www.profilaktykawmalopolsce.pl

Nagrania powstały ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach realizacji szczepień przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w 2020 roku.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka