poniedziałek, 8 marca 2021 14:47

Proszowice: Kluczowa inwestycja w gminie Nowe Brzesko. Mieszkańcy od dawna tego wyczekiwali

Autor Norbert Kwiatkowski
Proszowice: Kluczowa inwestycja w gminie Nowe Brzesko. Mieszkańcy od dawna tego wyczekiwali

Mieszkańcy gminy Nowe Brzesko mogą odetchnąć z ulgą. Już wkrótce będą mogli korzystać z nowego mostu na Wiśle, który ma kluczowe znaczenie strategiczne dla tego regionu zapewniając ułatwienie komunikacyjne między południem, a północą.

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka podpisali umowę o dofinansowanie pierwszego etapu tej inwestycji.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki rządowemu wsparciu w wysokości 1,6 mln złotych w postaci programu „Mosty dla Regionów”. Zadanie będzie realizowane w dwóch etapach. Pierwszy będzie polegał na przygotowaniu dokumentów zgodnie z wymaganiami przepisów środowiskowych przyznane zostały środki rządowe w wysokości 64 944 złotych. Drugi etap to opracowanie projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. W tym przypadku dotacja celowa z budżetu państwa wyniesie 1 535 056 złotych. Oznacza to w sumie rządowe wsparcie w wysokości 1,6 mln złotych.

Wsparcie z funduszy przysłuży się nie tylko przy budowie mostu. Budowie ulegnie również skrzyżowanie z istniejącą drogą krajową DK 79, drogą wojewódzką DW 964 oraz pozostałych połączeń istniejącego układu drogowego,

– Kiedy mówimy o budowie nowego mostu w Nowym Brzesku, musimy spojrzeć jeszcze szerzej na inwestycje w Małopolsce, takie jak budowa „sądeczanki” czy budowa trasy S7. To wszystko spowoduje, że poprawi się poziom skomunikowania południa i północy naszego regionu – mówi prof. Włodzimierz Bernacki, senator i zarazem sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Info oraz foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Proszowice - najnowsze informacje