wtorek, 1 września 2020 14:40

Proszowice. Koronawirus w powiecie. Jak wygląda sytuacja?

Autor Wiktoria Mitura
Proszowice. Koronawirus w powiecie. Jak wygląda sytuacja?

Powiat proszowicki jest jednym z powiatów w Małopolsce, który ma najmniej zakażeń od początku trwania epidemii. Obecnie region nie zmaga się z żadnym dużym ogniskiem. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?

W ciągu ostatnich trzech tygodni w powiecie proszowickim zanotowano tylko 15 nowych przypadków koronawirusa. Nie boimy się użyć tu słowa „tylko” ze względu na wzrosty zakażeń w innych powiatach, które w WIĘKSZOŚCI są wyższe. Dla porównania powiat limanowski w ciągu ostatnich trzech tygodni zanotował 138 nowych przypadków, a w Krakowie od 9 do 31 sierpnia przybyło 509!

11 sierpnia aktywnych zakażeń w powiecie było tylko 6. 1 września liczba ta wzrosła do 18 aktywnych przypadków. Zatem wzrost aktywnym przypadków nie jest wysoki.

Poniżej przedstawiamy wykres wzrostu aktywnych przypadków w ciągu ostatnich 3 tygodni.

Skąd pochodzą dzisiejsze przypadki?

1 września w powiecie proszowickim zanotowano 4 nowe przypadki koronawirusa.

Jedną osobą z zakażeniem jest kobieta, która przebywa na kwarantannie. Tydzień temu była u teściowej, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Kolejny przypadek to mężczyzna, który poddany był wymazom przesiewowym.

Ostanie dwa zakażenia to osoby z kwarantanny granicznej, którym zrobiono wymaz zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w powiecie?

Do tej pory na terenie powiatu proszowickiego nie stwierdzono ogniska zakażeń – co jest bardzo dobrą wiadomością. Większość osób obecnie zakażonych przebywa w izolacji domowej, 3 osoby w izolacji instytucjonalnej, a 2 osoby są hospitalizowane. [dane na 01.09.2020]

Od początku epidemii w powiecie zanotowano 35 przypadków zakażenia koronawirusem (stan na 1 września 2020r.), z czego 15 osób to ozdrowieńcy. Do tej pory zmarły 2 osoby.

W ostatnim czasie zakażenie koronawirusem wykryto u jednego z księży parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Proszowicach. Zakażony ksiądz przebywa odizolowany w wikariacie. Pozostali duchowni i proboszcz, ks. Jan Zwierzchowski są na kwarantannie. Duszpasterz poinformował o sytuacji na stronie internetowej parafii. Na ten temat pisaliśmy tutaj:

Proszowice. Koronawirus w kościele. Co z Pierwszą Komunią?
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u wikarego parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Proszowicach. W niedzielę 5 września ma się tam odbyć Pierwsza Komunia.

Przez rozpoczęciem roku szkolnego zrobiono wymazy wśród nauczycieli Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. U dwóch z nich testy wyszły pozytywnie. Uczniowie swój powrót do szkół będą mieć z lekkim opóźnieniem, bo 2 września. O tym pisaliśmy dzisiaj tutaj:

Proszowice. Jedna ze szkół nie rozpoczęła dzisiaj roku szkolnego. Dlaczego?
Nie wszystkie szkoły rozpoczęły rok szkolny 1 września. Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach zainauguruje rok dopiero jutro! Jaki jest powód? 2 września – to początek roku szkolnego dla Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. Uczniowie swój powrót do szkół będą mieć z…
koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje