czwartek, 29 czerwca 2023 13:42

Przełom w medycynie dziecięcej w polskim szpitalu. Lekarzom pomogła technologia VR

Autor Patryk Trzaska
Przełom w medycynie dziecięcej w polskim szpitalu. Lekarzom pomogła technologia VR

W Instytucie Matki i Dziecka odbyły się pionierskie operacje, w których zastosowano zaawansowane technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu przełomowej technologii, chirurdzy mieli możliwość precyzyjniejszego i skuteczniejszego przeprowadzania operacji u dzieci. Dotychczas w Instytucie Matki i Dziecka odbyły się 4 operacje z wykorzystaniem takiej technologii.

Podczas innowacyjnych operacji lekarze Instytutu Matki i Dziecka korzystali z zaawansowanych gogli HoloLens 2, które umożliwiły im widzenie trójwymiarowego hologramu operowanego miejsca. To narzędzie pozwala na dokładne przyjrzenie się anatomicznym strukturom i patologicznym tkankom, co znacząco ułatwia diagnozowanie, planowanie i przeprowadzanie operacji. Po założeniu okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens lekarze, mogli wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem operowanego miejsca, obrócić go, skalować, przemieszczać, a także wchodzić  w wewnętrzne struktury anatomiczne za pomocą gestów i komend głosowych. Dzięki temu lekarze mogli skupić się na najmniejszych detalach i uniknąć uszkodzenia innych struktur wokół operowanego miejsca. To z kolei minimalizuje ryzyko powikłań i przyspiesza proces rekonwalescencji pacjenta. Warto dodać, że metoda ta pozwala także pokazać starszym pacjentom lub ich rodzicom jak będzie przebiegała operacja.

Profesor nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka, podkreślała znaczenie innowacyjnych technologii. – Przełom w medycynie dziecięcej, jaki osiągnęliśmy dzięki zabiegom wykonywanym z wykorzystaniem gogli rozszerzonej rzeczywistości, otwiera nowe perspektywy w leczeniu najmłodszych pacjentów. Możliwość dokładniejszego rozpoznania problemu, precyzyjnego planowania operacji i jej przeprowadzania daje nam ogromne narzędzia w poprawie wyników leczenia i jakości życia dzieci – mówiła.

Pierwszy zabieg wykonany był w lutym u pacjenta z mięsakiem stopy, który miał podejrzenie o zmianę przerzutową w tkankach miękkich uda. Drugi zabieg dotyczył pacjenta w wieku 3 lat u którego rozpoznano zmianę miękkotkankową okolicy prawego pośladka. Finalnie przeprowadzono skomplikowaną operację wycięcia zmiany nowotworowej z okolicy krzyżowo - ogonowej. W marcu operowana była pacjentka z przerzutami mięsaka kościopochodnego kości udowe z przerzutami do płuc. Ostatni zabieg wykonano w maju u pacjentki wycięto guza końca mostkowego obojczyka lewego, guz uciskał na ważne struktury anatomiczne szyi.

fot. HEIMA

Zastosowanie techniki AVR w przypadku czwartej pacjentki umożliwiło dokładną wizualizację guza, zwłaszcza jego położenie względem dużych naczyń szyjnych i tchawicy, co ułatwiło przygotowanie się zespołu operacyjnego do zabiegu, a także pozwoliło na łatwiejsze wypreparowanie i usunięcie zmiany co znacznie przyspieszyło operację.

– Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości nie tylko przyczyniają się do poprawy diagnozowania i leczenia dzieci, ale także stanowią niezwykłe narzędzie edukacyjne dla nas. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę i umiejętności w interaktywny i praktyczny sposób, co pozwala na podnoszenie standardów opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami – dodaje dr n. med. Krzysztof Bronowicki specjalista chirurgii dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka.

Zabiegi były efektem zwycięstwa firmy MedApp S.A. w organizowanym przez Instytut Matki i Dziecka Konkursie Mother and Child Startup Challenge, w wyniku którego oprogramowanie CarnaLife Holo wdrażane jest w pięciu polskich szpitalach dziecięcych.

fot. HEIMA

Operacje przeprowadzone w Instytucie Matki i Dziecka z wykorzystaniem technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości stanowią znaczący krok naprzód w dziedzinie chirurgii pediatrycznej. W najbliższych czasie szpital planuje kolejne operacje z wykorzystaniem gogli HoloLens 2.

fot. HEIMA

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka