poniedziałek, 13 listopada 2023 11:14

Przyczyny wypadania włosów – jakie działania można podjąć?

Autor Artykuł zewnętrzny
Przyczyny wypadania włosów – jakie działania można podjąć?

Wypadanie włosów może wzbudzić niepokój – zwłaszcza wtedy, gdy wydaje nam się, że podczas kąpieli tracimy ich wyjątkowo dużo. I choć specjaliści od trychologii podkreślają, że wypadanie włosów w większości przypadków jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, w niektórych okolicznościach może być niepokojące. Jak zatem należy reagować na wypadanie włosów po myciu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego włosy wypadają?

Zacznijmy od podstaw: nasze włosy ulegają naturalnemu zużyciu. Przeciętne „życie” włosa trwa od dwóch do sześciu lat – po tym czasie traci on łączność z siecią naczyń krwionośnych, na skutek czego jego cebulka obumiera i odpada. Następnie w jego miejscu wyrasta nowy włos.

Szacuje się, że w ten sposób człowiek traci około stu włosów dziennie – najczęściej właśnie podczas kąpieli, ponieważ mycie włosów rozpulchnia skórę głowy, co z kolei powoduje łatwiejsze wysuwanie się włosów z mieszka włosowego. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że wypadanie włosów właśnie podczas kąpieli jest najbardziej widoczne.

Przyczyny wypadania włosów przy myciu mogą być jednak inne. Warto zwrócić uwagę choćby na następujące czynniki:

  • nieodpowiednio dobrany szampon, powodujący reakcję alergiczną,
  • zbyt intensywne mycie skóry głowy i „agresywne” szarpanie włosów,
  • spłukiwanie głowy zbyt gorącą wodą.

Pamiętajmy, że problem może leżeć w innym miejscu. Włosy często ulegają osłabieniu na skutek farbowania i częstej pielęgnacji na gorąco: suszenia czy prostowania. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: www.biotynox.pl/porady/co-zrobic-gdy-wlosy-wypadaja-podczas-mycia/.

Wypadanie włosów a niedobór biotyny

Nadmierne wypadanie włosów może być również spowodowane niedoborami składników odżywczych w organizmie. Warto tu zwrócić uwagę choćby na biotynę – substancję chemiczną, zaliczaną do witamin z grupy B i nazywaną również „witaminą B7”. Biotyna zawiera atom siarki, który jest niezbędny do syntezy keratyny – ta z kolei jest jednym z głównych budulców paznokci, skóry oraz właśnie włosów.

Z tego względu rozwiązaniem na wypadające włosy może być przyjmowanie biotyny – jest to jednak zalecane wyłącznie u osób ze stwierdzonymi niedoborami biotyny i po wykluczeniu przez lekarza innych przyczyn wypadania włosów. Należy pamiętać, że stosowanie leków zawierających biotynę jest niewskazane w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku. Bardziej szczegółowo ten temat jest omówiony w tym miejscu: https://www.biotynox.pl/porady/kiedy-nie-nalezy-przyjmowac-biotyny/.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o produktach leczniczych z biotyną, odwiedź stronę producenta https://www.biotynox.pl/.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka