piątek, 17 lipca 2020 15:18

Przyszłość reklamy w Amazon dla producentów i marek

Autor Głos 24
Przyszłość reklamy w Amazon dla producentów i marek

Rozwiązania reklamowe firmy Amazon bardzo się rozwinęły od czasów pierwszych dni istnienia platformy. Kiedyś wystarczyło po prostu dodać produkt, uruchomić kampanię automatyczną, skierować ruch na stronę produktu i obserwować rosnącą sprzedaż.
Te dni już dawno minęły, zastąpione ogromnym wyborem rozwiązań, strategii i narzędzi reklamowych, z których każda ma własną specjalizację, efekty i najlepsze praktyki.
Amazon jest bardzo ewoluującym rynkiem. To, co było prawdą piętnaście lat temu, dzisiaj nie jest prawdą, a to, co jest prawdą dzisiaj, niekoniecznie będzie prawdą jutro.
Ale zmiany można przewidzieć, jeśli wiesz wystarczająco dużo o platformie i zwracasz szczególną uwagę na to, co dzieje się na rynku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kto jest Twoim konkurentem na Amazon?
Rosnące znaczenie Amazon Advertising

Reklamy sponsorowane zawsze były ważną częścią strategii marketingowej każdego sprzedawcy. Ale ich znaczenie i zapotrzebowanie na nie - wzrosło w ostatnich latach.Znajduje to odzwierciedlenie w gwałtownym wzroście cen za klik - CPC. W przeszłości średnie CPC popularnych słów kluczowych nigdy nie przekraczały 1 euro. W dzisiejszych czasach nie jest niczym dziwnym, że CPC dla słów kluczowych o wysokiej konkurencji w zakresie 2 euro i więcej.To niekoniecznie jest zła rzecz. Koszty rosną, ale rośnie też wartość dostarczanych rezultatów i zwrotu z inwestycji.Marki płacą więcej za swoje reklamy, ale zwrot rośnie wykładniczo.Przyjmuje się, że reklamy PPC na Amazon generują od 30% do nawet 60% całkowitej sprzedaży jaką generują marki na platformie.Ruch organiczny i strategia budowania tego ruchu przez działania SEO było i wciąż jest dominującym podejściem dla sprzedawców Amazon, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić wysoką pozycję produktów w rankingu.Teraz jednak Amazon i inne platformy zwiększyły widoczność płatnych reklam w SERP, dzięki czemu Twój pierwszy, naprawdę organiczny wynik będzie dopiero na środku strony. Dotyczy to zarówno wersji desktopowej, jak i mobilnej Amazon.

Jednocześnie reklama PPC stała się skomplikowaną maszynerią, która wymaga ciągłej nauki. To narzędzie dla tych, którzy chcą zainwestować czas i wysiłek w jego poznanie. Bo sama inwestycja i budżet nie wystarczy - konieczna jest optymalizacja, która wyróżni Cię na tle konkurencji.

1. Adopcja PPC do strategii marketingowej

Nie wystarczy już być na Amazon i co jakiś czas publikować reklamy. To nie jest adopcja. Adopcja obejmuje wykorzystanie całego spektrum produktów reklamowych przy zapewnieniu odpowiedniej inwestycji w zasoby.

Amazon oferuje obecnie całą gamę strategii reklamowych - od reklam prezentowanych w wynikach wyszukiwania po reklamy zamieszczane na stronach konkurencyjnych produktów a także reklamy brandowe - umieszczone ponad wynikami wyszukiwania, do tego coraz większą rolę zdobywają reklamy Display.

Wielu sprzedawców ignoruje lub słabo wykorzystuje cały ten potencjał przez czystą ignorancję, są nieświadomi jej potencjalnego wpływu na biznes.

Jak można sprawdzić czy marka wykorzystuje pełen potencjał reklamy na Amazon?

Czy marka dominuje w SERP? Czy po wpisaniu najczęściej wyszukiwanych fraz, marka jest obecna na pierwszej stronie? Czy wykorzystuje wszystkie miejsca reklamowe poniżej i obok swoich ofert? Czy zdobywa nowy udział w rynku, wciąż rozpoznając nowe słowa kluczowe czy wyłącznie licytuje swoją markę? Marka powinna dążyć do wypełnienia całej możliwej przestrzeni wyników wyszukiwania.

Optymalizacja wydatków: czy stawki są dobrze zoptymalizowane stawki? Czy osiągane są cele ACoS?
Research słów kluczowych. Czy marka pracuje nad rozszerzeniem swojej obecności na platformie poprzez kierowanie na wszystkie typy dopasowania, wciąż szuka nowych słów kluczowych, szczególnie tych long tail?

Zadbaj o Amazon Store
Pamiętaj też, że Twoja witryna sklepowa (Amazon Store) jest tak samo reklamą, jak reklama displayowa produktu. Koniecznie wyróżnij się z tłumu dzięki zbudowaniu sklepu swojej marki, który będzie zawierał szczegółowe treści, informacje o produktach, wysokiej jakości zdjęcia i będzie budował wizerunek Twojej marki długim okresie.

2. Inwestycja i budżet
Inwestycja nie polega na przeznaczeniu na reklamę kilku euro pozostałych z budżetu sprzedaży. Obejmuje poważną, przemyślaną i strategiczną alokację środków na produkty reklamowe, które zapewnią największy zwrot.

Częścią tego jest inwestowanie pieniędzy w fazę testowania i analizy, w której wypróbowujesz różne typy reklam, aby zobaczyć, które przyniosą Ci największe zyski. Obejmuje to eksperymentowanie ze słowami kluczowymi, grupami docelowymi i treścią. Dopiero po fazie testowania możesz skalować swoje wyniki i optymalnie przeznaczyć budżet na działania, które są najefektywniejsze.
Ostatecznym celem jest zbudowanie na Amazon mechanizmu reklamowego do generowania popytu, który z każdego zainwestowanego euro przyniesie co najmniej kilkadziesiąt euro zwrotu.

3. Optymalizacja, optymalizacja i optymalizacja
Optymalizacja jest ostatnim składnikiem Twojej mieszanki reklamowej Amazon i nie można jej pominąć.

Czemu? Ponieważ bez względu na to, jak dobrze wybierzesz i skonfigurujesz początkową kampanię reklamową Amazon, z czasem nastąpi konieczność korekty założeń. Po prostu reklama i Twój produkt nie znajduje się w próżni - zmienia się wszystko: rozwija się konkurencja, wciąż dochodzą nowe produkty, zmieniają się stawki za kliknięcie, dochodzą nowe słowa kluczowe, klienci odpowiadają na nowe trendy.

Reklamy należy pielęgnować po ich opublikowaniu, a nie pozostawiać i oczekiwać efektów. Testuj i poprawiaj reklamy regularnie, w przeciwnym razie staną się nieskuteczne. Jeśli nie masz czasu ani siły roboczej, aby samodzielnie tym zajmować się, zrekrutuj partnera, agencję, który zrobi to za Ciebie.

Trend jest nieodwracalny -  klienci, konsumenci zaczynają coraz bardziej zwracać się ku Amazon aby zaspokoić swoje potrzeby zakupowe. A sprzedawcy i marki będą musiały coraz mocniej korzystać z ekosystemu reklamowego Amazon, poznać go i umieć efektywnie używać. Tak aby wyróżniać się na coraz bardziej zatłoczonym rynku.

Twoje reklamy i twoje podejście do działań marketingowych na Amazon będą musiały być strategicznie przemyślane i mocno zoptymalizowane, aby były i pozostały skuteczne. Jeśli Twoja marka nie ma jeszcze dedykowanego, doświadczonego zespołu zarządzającego kampaniami reklamowymi Amazon, teraz jest idealny czas, aby zacząć ją rozwijać lub znaleźć agencję, która może ci pomóc.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje