piątek, 19 maja 2023 10:23

Ptasia grypa w powiecie wielickim. Coraz więcej ognisk w Małopolsce

Autor Marzena Gitler
Ptasia grypa w powiecie wielickim. Coraz więcej ognisk w Małopolsce

Hodowcy drobiu mają powody do obaw. W Małopolsce jest już 5 ognisk ptasiej grypy. Najnowsze zostały potwierdzone w powiecie wielickim.

Hodowcy drobiu stoją przed poważnym wyzwaniem. Ptasia grypa w Małopolsce pojawia się w coraz to nowych miejscach.

Pierwszy przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 potwierdzono w tym roku w styczniu. Wirusa wykryto u padłego łabędzia niemego w miejscowości Bielany (gmina Kęty, powiat oświęcimski). Przez kilka miesięcy był spokój. Od końca kwietnia epidemia znów uderzyła i się rozszerza.

Kolejny przypadek również u dzikiego ptactwa potwierdzono 27 kwietnia u mewy śmieszki w miejscowości Zabawa - Zdarzec (gmina Radłów, powiat tarnowski). Kolejne również u ptaków dzikich - tym razem rybitwy rzecznej stwierdzono w Droginii (gmina Myślenice) nad Zalewem Dobczyckim.

Zakażone mewy śmieszki znaleziono też w powiecie wielickim, 16 maja w miejscowości Wieniec (gm. Gdów), a 18 maja w wczoraj w Brzegach (gm. Wieliczka).

Na razie chorobę wykryto tylko u ptaków dzikich, ale istnieje zagrożenie dla drobiu. W okresie od 1 stycznia do 17 maja tego roku w Polsce stwierdzono 58 ognisk u drobiu i 93 ogniska u ptaków dzikich.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego, należą: pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa, karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich, stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu oraz środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków. Pomóc może też wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup) albo objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.

fot. Pixabay

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka