środa, 23 września 2020 10:44

Powiat proszowicki. Będą wybory w Radziemicach. Radny skazany za przestępstwo

Autor Wiktoria Mitura
Powiat proszowicki. Będą wybory w Radziemicach. Radny skazany za przestępstwo

Radny gminy Radziemice Jan S. został skazany za przestępstwo umyślne. To spowodowało utratę mandatu. Daty wyborów jeszcze nie wyznaczono, ale odbędą się na pewno w tym roku.

22 września Komisarz Wyborczy w Krakowie opublikował obwieszczenie. Stwierdził on, że w związku z utratą prawa wybieralności nastąpiło wygaśnięcie mandatu radnego. Jak podaje Dziennik Polski, radny utracił 5 sierpnia prawo wybieralności, gdy został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne.

W lipcu ubiegłego rok Jan S. został skazany przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Co był powodem? Otóż powodem było bezprawne pobieranie opłat obszarowych przez jednostkę OSP we Wrocimowicach. Jan S. był jej prezesem.

Jednostka składała wnioski o dopłaty na działki, których zdaniem sądu nie użytkowała. W tej samej sprawie skazany został Tomasz W. - były wójt Radziemic. W jego wypadku był to rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Skazani nie przyznali się do winy, tłumacząc że działki spełniały kryteria przyznania dopłat, a uzyskane środki były przeznaczane na zakup wyposażenia dla jednostek OSP z terenu gminy. Złożyli apelację od wyroku do Sądu Okręgowego. Ten jednak 5 sierpnia br. podtrzymał w mocy wyrok SR.

Jan S. został radnym w okręgu nr 15 (Wrocimowice), startując z listy komitetu „Wolni i Solidarni”. Pokonał w głosowaniu jednego kandydata. Teraz w okręgu zostaną zarządzone wybory uzupełniające.

Na temat terminu wyborów uzupełniających jeszcze nic nie wiadomo. Decyzję o zorganizowaniu wyborów podejmuje wojewoda małopolski. Z naszych informacji wynika, że odbędą się na pewno w tym roku.  

info: Dziennik Polski

Proszowice - najnowsze informacje