czwartek, 29 kwietnia 2021 12:33

Rehabilitacja ozdrowieńców po COVID-19 w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „EWA” w Gnojniku

Autor Artykuł partnera
Rehabilitacja ozdrowieńców po COVID-19 w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „EWA” w Gnojniku

Epidemia Covid -19 rozwija się dynamicznie. Coraz więcej osób po przechorowaniu cierpi na zespół pocovidowy Na niepokojące objawy skarżą się zarówno osoby, które COVID-19 przeszły bezobjawowo, jak i pacjenci, którzy byli hospitalizowani.

Objawy zespołu pocovidowego

  • zaburzenia w oddychaniu i duszności, utrudniające wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności.
  • ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, ból głowy, mięśni i stawów.
  • kłopoty z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi.
  • problemy z koncentracją, pamięcią, prawidłowym wysławianiem się czy logicznym myśleniem. Potwierdza się, że infekcja SARS-CoV-2 wpłynęła nie tylko na układ oddechowy czy krążeniowy, ale także na układ nerwowy organizmu.
  • pacjentów hospitalizowanych występują ponadto problemy z prawidłową emisją głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.
  • objawy obciążenia psychicznego. Lęk i apatia, zniechęcenie i brak motywacji do działania

Znaczenie Rehabilitacji po COVID-19 podkreśla wielu specjalistów, w tym także Światowa Organizacja Zdrowia.

W Gnojniku ORW EWA prowadzona jest rehabilitacja po COVID-19, usuwająca pochorobowe powikłania, związane m.in. ze zmniejszoną wydolnością oddechową oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Rehabilitacja ozdrowieńców po COVID-19 w ORW EWA oparta jest na Zabiegach leczniczych ukierunkowanych są głównie na układ oddechowy i układ krążenia, odpornościowy oraz mięśniowy. Prowadzone są:

  • grupowe ćwiczenia oddechowe, zwiększające pojemność życiową płuc, zwiększające siłę mięśni oddechowych oraz ruchomości klatki piersiowej a także nauka efektywnego kaszlu oraz ćwiczenia pozycji ułożeniowych – drenażu, co wspomaga wydalanie zalegającego w oskrzelach śluzu.
  • ćwiczenia oddechowe indywidualne z elementami terapii manualnej przepony i mięśni międzyżebrowych w celu rozluźnienia tych mięśni oraz poprawę ich funkcji.
  • tlenoterapia, polegająca na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego, co skutkuje polepszeniem sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
  • zabiegi z zakresu kinezyterapii, czyli leczenia ruchem, bieżnia, rotory, rowery stacjonarne, wiosła, stepery, ćwiczenia w UGUL, czy marsz z kijami/ nordic walking
  • zabiegi z zakresu fizykoterapii: borowina, laser, prądy, pole magnetyczne
  • pobyty w grocie solnej
  • wsparcie zdrowia psychicznego w formie konsultacji i warsztatów z psychologiem. Pozwala to uporać się z poczuciem lęku, niepewności i izolacji oraz odzyskać równowagę psychiczną po pobycie w szpitalu.
  • edukacja zdrowotna, pomagającą zaplanować późniejsze kontynuowanie rehabilitacji w warunkach domowych

Zabiegi rehabilitacyjne od poniedziałku do piątku.

Na rehabilitację komercyjną, prowadzoną w ORW EWA w Gnojniku nie jest potrzebne skierowanie – warunkiem do skorzystania z rehabilitacji jest jedynie udokumentowany pozytywny wynik testu na COVID-19.

Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w dwóch trybach

  • rehabilitacja lecznicza wraz z zakwaterowaniem – turnus rehabilitacyjny trwa 14 dni / możliwością przedłużenia / pokoje 1 lub 2 osobowe z węzłem sanitarnym /
  • rehabilitacja dzienna w trybie ambulatoryjnym, czyli bez noclegu. / trwa 14dni

Rehabilitacja poprzedzona jest badaniem pacjenta przez lekarza i konsultacją fizjoterapeuty. Zabiegi ustalone po przeanalizowaniu dokumentacji pacjenta, w razie konieczności wykonuje się badania EKG, badania laboratoryjne czy RTG klatki piersiowej. Rehabilitacja prowadzona przez doświadczoną kadrę rehabilitantów, psychologa, terapeuty. Zapewniona jest całodobowa opieka lekarsko – pielęgniarska.

Informacje pod telefonem:

662 046 764,
604 052 326
gnojnik.eu

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka