80 lat temu we wsi Siedliska (powiat miechowski) dokonano brutalnego mordu na rodzinie Baranków, która z narażeniem życia ukrywała pod swoim dachem pięciu Żydów. Aby upamiętnić ich bohaterstwo Poczta Polska stworzyła znaczek pocztowy z wizerunkiem rodziny.
W 1943 roku, pochodząca ze wsi Siedliska rodzina Baranków zaoferowała schronienie pięciu Żydom w murowanym schowku między swoim domem, a zabudowaniami gospodarczymi. Niemieccy żołnierze od razu po odkryciu czterech z pięciu chowających się mężczyzn, przystąpili do bestialskiego katowania rodziny, a następnie zastrzelili ich pojedynczo, celując w tył głowy. Mieszkającej w tym samym domu, macosze Wincentego, Katarzynie Baranek, udało się uciec przed niemieckimi żandarmami, jednak już drugiego dnia została schwytana i podzieliła tragiczny los reszty członków swojej rodziny. Bohaterski czyn Baranków zapadł w pamięć mieszkańcom Miechowa do dnia dzisiejszego.
Zobacz też: Rodzina wymordowana za ukrywanie Żydów. Minęło 80 lat od rzezi w Siedliskach
Aby upamiętnić zasługi rodziny, Poczta Polska zdecydowała się wprowadzić do obiegu znaczek pocztowy. Autorem całego projektu jest Jarosław Ochendzan. Można dostrzec na nim zdjęcie ślubne Łucji i Wincentego, portrety ich synów - Tadeusza i Henryka oraz macochy Wincentego.

W komplecie ze znaczkiem powstała również limitowana wersja FDC, czyli koperta pierwszego dnia obiegu, z grafiką prezentującą dom rodziny we wsi Siedliska. To właśnie przed nim Niemcy dokonali okrutnego mordu.

"Wraz ze znaczkiem Poczta Polska wprowadziła do obiegu kopertę pierwszego dnia obiegu (FDC), przedstawiającą dom rodziny Baranków, znajdujący się we wsi Siedliska pod Miechowem. To właśnie na terenie tej posesji doszło do bestialskiej zbrodni - zamordowania Polaków i czterech ukrywanych przez nich Żydów o nazwisku Gottfried. Wraz ze zdjęciem domu Baranków na kopercie widnieje również Menora, jeden z najbardziej znanych i najstarszych symboli judaizmu. Uzupełnieniem waloru jest datownik, prezentujący dłonie trzymające Gwiazdę Dawida” - podaje Poczta Polska dla PAP.
Znaczek stworzony ku pamięci rodzinie Baranków, nie jest jedynym hołdem oddanym Polakom za poświęcenie życia w imię pomocy innym. W 2012 roku Wincenty, Łucja i Katarzyna zostali pośmiertnie odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zaledwie 5 miesięcy później, to samo odznaczenie uzyskali ich synowie. Oprócz tego, warto wspomnieć, że Wincenty, Łucja i Katarzyna zostali również wyróżnieni odznaczeniem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy Poczta Polska stara się upamiętnić Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę za pomoc Żydom. Pierwszy znaczek z wizerunkiem rodziny Ulmów pojawił się w 2018 roku, a 2022 roku w ręce filatelistów mogły trafić znaczki z podobizną Adama i Bronisławy Kowalskich wraz z dziećmi.
fot. Materiały prasowe / UM Miechów