wtorek, 22 lutego 2022 02:29

Rosja uznaje niepodległość Doniecka. Będzie wojna?

Autor Marzena Gitler
Rosja uznaje niepodległość Doniecka. Będzie wojna?

Prezydent Władimir Putin orędziu do narodu uznał niepodległość separatystycznych republik na Ukrainie. Rosyjskie wojska wkraczają do republik Donieckiej i Ługańskiej na wschodzie Ukrainy. Polska i świat reaguje na sytuację na Ukrainie.

W poniedziałek, 21 lutego w wieczornym orędziu do narodu szef Federacji Rosyjskiej stwierdził, że uznaje niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej i podpisał dokumenty uznające obie separatystyczne republiki, które w świetle prawa międzynarodowego wciąż stanowią integralną część Ukrainy, za niepodległe państwa.

Orędzie i decyzji Władimira Putina wywołała falę reakcji.

"Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska. UE i jej partnerzy zareagują z jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą" - napisała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.

O natychmiastowe wprowadzenie sankcji zaapelował prezydent Andrzej Duda. "W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast!" - napisał na Twitterze.

"Decyzja o uznaniu samozwańczych "republik" to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji. o jedyny język jaki może zrozumieć Putin. Wzywam do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej w tej sprawie" - podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Podczas gdy kolejne głowy państwa wyrażały swoje stanowiska, Władimir Putin podjął decyzję o wysłaniu na teren obu ukraińskich republik "wojsk pokojowych". O decyzji Kremla poinformowała agencja Reutersa. Na Twitterze pojawiają się filmy na których widać jadące kolumny wozów bojowych.

O godz. 3 polskiego czasu na apel Ukrainy rozpoczęło się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

fot. en.kremlin.ru

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje