piątek, 1 maja 2020 17:40

Rowerowa trasa wzdłuż Popradu coraz dłuższa. Zobacz co już zbudowano

Autor Marzena Gitler
Rowerowa trasa wzdłuż Popradu coraz dłuższa. Zobacz co już zbudowano

Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył blisko trzy mln zł na budowę południowego odcinka trasy rowerowej EuroVelo 11, położonego wzdłuż doliny Popradu. Trwają prace między Muszyną a granicą państwa i Milikiem a Andrzejówką oraz przy budowie dwóch kładek polsko-słowackich.

„Budowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w województwie małopolskim EuroVelo 11 (EV11), etap II wzdłuż Popradu” jest zadaniem wieloletnim. Na początku 2017 roku Małopolska udzieliła Muszynie dwumilionowej pomocy finansowej na realizację zadania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREGV-A-PL-SK 2014 – 2020 (EWT), przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Dotacja stanowiła wkład krajowy województwa, a następnie w 2019 roku pomoc finansowa została zwiększona o kolejnych ponad pięć mln zł.

Całość trasy Muszyna – Nowy Sącz liczy 45 km, a brakujące ostatnie 12 km zostanie wykonane do czerwca. Trasa z Muszyny do Piwnicznej przebiega raz po polskiej, a raz po słowackiej stronie. – Rowerzyści przejadą przepiękną doliną Popradu, podobnie jak w Szczawnicy czy Łącku. Wspólnie z naszymi południowymi sąsiadami pokonaliśmy uwarunkowania geograficzne m.in. wykonując kładki Legnawa-Milik i Mały Lipnik-Andrzejówka – przyznał Włodzimierz Tokarczyk, zastępca burmistrza miasta i gminy Muszyna. Skąd wzięły się opóźnienia? - Proponowane przez firmy budowlane koszty wykonania trasy rowerowej przekraczały nasze możliwości. Gdy wreszcie kolejny przetarg wyłonił wykonawcę, nie byliśmy w stanie do końca 2019 roku rozliczyć dotacji, stąd konieczny zwrot ponad dwóch i pół mln zł do budżetu województwa – wyjaśnił zastępca burmistrza miasta i gminy Muszyna. Jednocześnie gmina zawnioskowała do władz regionu o sporządzenie aneksu. Niebawem do gminy trafi 2 823 895,63 zł na realizację zadania w tym roku.

Rower jest bezpieczną i zdrową formą aktywności. Warto przypomnieć, że to w Małopolsce realizowany jest największy projekt budowy tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska. Do użytku oddano już prawie 600 km tras, wybudowano 6 dużych i kilkanaście mniejszych obiektów mostowych. Do tego dochodzi ponad 3000 km szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, po których można ułożyć sobie różne wycieczki rowerowe - podsumował Tomasz Urynowicz, wicemarszałek regionu.

inf. i foto: UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje