czwartek, 23 listopada 2023 17:28

Rozstrzygnięto drugi przetarg na budowę pumptracku w Wieliczce. Będzie kosztował blisko 450 tys. zł

Autor Marzena Gitler
Rozstrzygnięto drugi przetarg na budowę pumptracku w Wieliczce. Będzie kosztował blisko 450 tys. zł

Pumptrack w Wieliczce to inwestycja, na którą głosowało wielu mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. Niestety, koszty przekroczyły pierwotne kalkulacje i pierwszy przetarg ogłoszony przez Gminę trzeba było unieważnić. Tym razem na ten cel zabezpieczono odpowiednią kwotę. Wyczekiwany przez młodzież obiekt powstanie w już za rok na osiedlu Bogucice.

Pomysł budowy pumptracka do BO zgłosili pasjonaci jazdy po muldach. "Walczymy o budowę w Wieliczce asfaltowego toru dla rowerów, hulajnóg, rolek - PUMPTRACK.  Tor taki ma wygląd asfaltowej pętli wyprofilowanej jako fale, garby i niewielkie hopki. Poruszanie się po nim polega na balansowaniu ciałem tzw. pompowaniu. Jazda po pumptracku aktywuje wszystkie partie mięśniowe, doskonale wpływa na kondycję, daje ogromną dawkę frajdy, a jednocześnie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności - jest intuicyjna. Bardziej zaawansowani mogą czerpać frajdę z tricków i skoków, które na torze przychodzą z łatwością. Głosujcie! Zróbmy razem coś dla SIEBIE, dla MŁODZIEŻY, dla DZIECI!" - apelował w ubiegłym roku na jesieni pomysłodawczyni inwestycji, pani Aneta. Do głosowania zachęcał BGC. Spot, który przygotował tor ziemny do ekstremalnej jazdy. "Od dawna w naszej okolicy brakuje miejsca do rozrywki i aktywnego spędzania czasu na rowerze, hulajnodze, deskorolce czy też rolkach. Takim miejscem może być PUMPTRACK- tor stworzony dla osób poszukujących czegoś ciekawszego niż zwykłe ścieżki rowerowe. Niemal każdy może spróbować swoich sił na tego typu torze, warunek jest jeden - MUSI ON POWSTAĆ!" - zachęcał do głosowania na projekt pan Łukasz.  

Projekt zdobył w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim duże poparcie, ale nie został jednak zakwalifikowano do realizacji. Znalazł się jednak w końcu w budżecie Gminy Wieliczka, ale okazało się , że w pierwszym przetargu, oferty złożone na wybudowanie pumptracka przekroczyły przeznaczone na ten cel środki. Najniższa złożona przez 4Fun z Jeleniej Góry opiewała na 447 tys. zł, tymczasem w budżecie zaplanowano na to 380 tys. zł. Rozstrzygnięty w sierpniu przetarg trzeba było więc unieważnić. Upór i entuzjazm mieszkańców, którzy walczyli o atrakcję dla młodzieży  zauważyli wieliccy radni, którzy przeznaczyli na pumptrack większą kwotę. Kolejny przetarg wygrała spółka OBO Polska, która tor w rejonie dawnego boiska przy ulicy Winnickiej na Bogucicach wykona za 448 tys. zł (w poprzednim przetargu wyceniła inwestycję na blisko 548 tys. zł).

Wielicki pumptrack będzie asfaltowy. Tor zajmie w sumie ok. 800 m2. Znajdą się na nim muldy, profilowane zakręty, stoliki, przelania i pochylone muldy - wszystko, co dodaje radości z jazdy. Inwestycja prowadzona w formule zaprojektuj i wybuduj powinna zakończyć się we wrześniu przyszłego roku.

"Kolejny krok za nami! Fundusze są, przetarg rozstrzygnięty! Pełnia sukcesu będzie kiedy wjedziecie na tor, będzie on w 100% jezdny i stanie się główną sportową atrakcją w okolicy! Za to trzymajmy kciuki" - podsumowała inicjatorka budowy pumptracka, pani Agata.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka