wtorek, 17 sierpnia 2021 14:46

Rusza budowa nowej remizy w Krakowie. Kiedy powstanie?

Autor Marzena Gitler
Rusza budowa nowej remizy w Krakowie. Kiedy powstanie?

Wkrótce rozpocznie się budowa nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej na osiedlu Przewóz w Krakowie. Jednostka ostatnio pomagała podtopionym mieszkańcom Bieżanowa. W jej nowej siedzibie powstanie m.in. magazyn sprzętu ratowniczo-gaśniczego i przeciwpowodziowego.

Nowy budynek magazynowo-garażowy wraz z zapleczem powstanie w rejonie skrzyżowania ulic Wrobela i Rącznej. Remiza ma się składać z części garażowej, socjalno-technicznej oraz usługowej, gdzie znajda się biura, szatnie, łaźnie i sala konferencyjna.

 nowa remiza OSP Przewóz Kraków
Kraków. Rusza budowa nowej remizy OSP Przewóz - wizualizacja Fb. OSP Przewóz

Zadaniem wykonawcy będzie też realizacja dojścia i dojazdu do budynku oraz miejsc postojowych, a także wszystkich instalacji wewnętrznych i zewnętrznych potrzebnych do funkcjonowania placówki, m.in. – instalacji elektrycznej, gazowej, C.O. wodociągu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym.

Autorem projektu jest Biuro Architektoniczne Piotr Kosydar, a wykonawcą inwestycji jest wybrana w przetargu firma ATB Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne Tomasz Adamczyk.

Koszt inwestycji to blisko 3 mln zł, a budowa powinna się zakończyć do końca przyszłego roku. Inwestorem jest Zakład Inwestycji Miejskich w Krakowie, który wcześniej prowadził podobną realizację dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelnikach. Warto podkreślić, że w kosztach realizacji zadania partycypuje też Dzielnica XIII – Podgórze, która przekazała na ten cel środki z budżetu dzielnicowego.

Nowa remiza poprawi warunki funkcjonowania OSP Przewóz, reaktywowanej po powodzi w 2010 roku. Dodatkowo budynek może służyć jako magazyn sprzętu ratowniczo-gaśniczego i przeciwpowodziowego wykorzystywanego w działaniach ratowniczych na terenie miasta. Oprócz zapewnienia miejsca dla prowadzenia statutowej działalności jednostki, obiekt może również pełnić funkcję miejsca integracji lokalnej społeczności.

Strażacy OSP Przewóz we wrześniu 2020 roku otrzymali lekki specjalny samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4, którym mogą wjeżdżać nawet w trudne tereny. Często biorą udział w akcjach gaszenia traw czy ratowaniu ofiar wypadków drogowych. Podczas powodzi i podtopień w maju 2019 roku razem ze strażakami zawodowymi zmagali się z żywiołem chroniąc bezpieczeństwo i mienie mieszkańców na osiedlu Przewóz i Rybitwy. Ostatnio pomagali też powodzianom z Bieżanowa. Nowy wóz strażacki kosztował 399 tys. zł, a jego zakup był możliwy dzięki głosom mieszkańców Krakowa w Budżecie Obywatelskim.

Warto dodać, że na terenie Krakowa funkcjonuje w sumie 11 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Są to: OSP Bieżanów, OSP Kostrze, OSP Kościelniki, OSP Przewóz, OSP Przylasek Rusiecki, OSP Tonie, OSP Tyniec, OSP Wolica, OSP Wróżenice, OSP Wyciąże i OSP Zbydniowice (wchodząca w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego).

fot. wizualizacja - Fb. OSP Przewóz

Kraków

Kraków - najnowsze informacje