wtorek, 4 maja 2021 08:12

Rusza szczepienie najmłodszych roczników. Jaki harmonogram?

Autor Marzena Gitler
Rusza szczepienie najmłodszych roczników. Jaki harmonogram?

Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zarejestrować wszystkie osoby pełnoletnie, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia i wypełniły formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Osoby, które tego nie zrobiły, dołączą do rejestracji zgodnie z harmonogramem. We wtorek mogą rejestrować się roczniki 1988-1989.

Kto już może się zaszczepić?

Od dziś wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie mogą się zapisać na szczepienie przeciw COVID-19. Dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

• 4 maja – roczniki 1988-1989,

• 5 maja – roczniki 1990-1991,

• 6 maja – roczniki 1992-1993,

• 7 maja – roczniki 1994-1996,

• 8 maja – roczniki 1997-1999,

• 9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

Jeśli ktoś nie zgłosił się w dniu, kiedy wystartowała rejestracja jego grupy wiekowej, będzie mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

Jak zapisać się na szczepienie?

Są 4 sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

1. Bezpłatna infolinię 989.

Do zapisu potrzebny jest nr PESEL. W ten sposób zarejestrować można również swoich bliskich: rodziców czy dziadków. Infolinia działa od godz. 6:00 rano.

2. SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333.

Wysyłając wiadomość SMS, łączymy się z systemem, który przeprowadzi nas przez rejestrację krok po kroku. Zostaniemy poproszeni o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymamy wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

3. E-rejestracja na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogować się można Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej podanego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymuje się powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomnienie o szczepieniu.

4. Zapisy w punkcie szczepień – najlepiej zapisać się telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziemy m.in. na stronie.

Polska

Polska - najnowsze informacje