środa, 19 października 2022 09:20

Ruszył cykl warsztatów dla ojców. Chcą walczyć ze stereotypami

Autor Artykuł partnera
Ruszył cykl warsztatów dla ojców. Chcą walczyć ze stereotypami

Jako ojciec chciałbyś uchylić nieba swoim dzieciom. Chcesz być dla nich najlepszą wersją siebie, a wychodzi... no cóż, różnie. Jesteśmy tylko ludźmi, a do bycia rodzicem nikt nas nie przygotowuje, ale właśnie rusza cykl szkoleń i warsztatów, które mogą Ci w tym pomóc – najbliższe już w piątek 21 października.

Projekt „Myśleniccy ojcowie” to pomysł zintegrowania ojców z naszego terenu i stworzenia grupy wsparcia, która będzie wspierać się wzajemnie na swojej drodze ojcostwa. Zakłada on cykl spotkań z ciekawymi prelegentami i stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń i wiedzy a spotkania, pomogą poczuć się pewniej tym ojcom, którzy wciąż szukają swojej ścieżki albo którzy dopiero niedawno zaczęli się zastanawiać nad tematem.

Są ojcami mieszkającymi w gminie Myślenice, spotkali się na kursie pozytywnej dyscypliny. Jako, że grupa była dość zgrana, postanowili podjąć działania zmierzające do jej formalizacji, aby nadal móc się  spotykać wspólnie poruszając tematykę związaną z wychowaniem dzieci, rodziną ale i nie tylko. Dzięki zrozumieniu dyrekcji Centrum Usług  Społecznych w Myślenicach i pomocy pracowników Centrum Aktywności  Lokalnej w Myślenicach, na czele z Katarzyną Janus udało im się znaleźć wsparcie, lokum, narzędzia i to zrealizować. Za otrzymaną dotację z Inicjatywy Lokalnej Gminy Myślenice udało im się zorganizować cykl spotkań, a kolejne odbędzie się w piątek 21 października o godz. 18 w  Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu.

Tym razem ojcowie skupią się na tematem perswazji - czy to łatwe? Zastanowią się jakim rodzicem są i nad swoim stylem rodzicielstwa w praktyce. Spróbują dociec jaka jest różnica między odpuszczanie a rozpieszczanie; wymyśleć złoty środek na podział obowiązków domowych i ich egzekwowanie. Spotkanie zakończy poznanie zasady „4 kroków” do współpracy z dziećmi… i nie tylko.

Spotkanie poprowadzą Aneta Wójcik i Agnieszka Czeczenikow – trenerki pozytywnej dyscypliny, na warsztatach której zawiązała się nieformalna grupa ojców. Pozytywna Dyscyplina to znana na całym świecie metoda wychowawcza, która pomaga rodzicom skutecznie radzić sobie z codziennymi trudnościami, takimi jak ubieranie się, wychodzenie z domu, kłótnie między rodzeństwem, sprzątanie, mycie zębów, itp.; zrozumieć, akceptować i wzmacniać swoje dzieci oraz wychowywać je na mądrych, pewnych siebie, odpowiedzialnych i wrażliwych dorosłych.

Tematem kolejnych będzie przedsiębiorczość. Uczestnicy zastanowią się jak wychować dziecko przedsiębiorcze i nauczyć je inteligencji finansowej. Wstęp do dyskusji przeprowadzi dr Wioletta Kilar - dyrektor Instytutu Geografii UP, Kierownik Zespołu Badań Edukacji w Zakresie Przedsiębiorczości. Cel zajęć to uświadomienie uczestników o roli, jaką pełni przedsiębiorczość w życiu prywatnym i zawodowym, wzmocnienie świadomości na temat konieczności rozwijania zachowań przedsiębiorczych od najmłodszych lat, kształtowania inteligencji finansowej od etapu przedszkolnego w celu oraz sprostania wyzwaniom współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata i jaką rolę w tym wszystkim jest rola odpowiednich nawyków.

- Najważniejszym rezultatem projektu jest próba w walki z powszechnymi stereotypami dotyczącymi Ojców. Silnie zakorzenione, ponadczasowe, uwarunkowane kulturowo przekonania dotykają wielu ważnych obszarów nie tylko naszego codziennego życia, ale również rodzicielstwa – tłumaczy Bartek Burkiewicz, jeden pomysłodawców myślenickiego klubu ojca. - Bardzo często tkwimy w pułapce przekonań, które nie pozostają bez wpływu ani na nas, ani na nasze dzieci. Zniekształcają one bowiem rzeczywistość. Odbierają nam i naszym dzieciom możliwość swobodnego decydowania o sobie, podejmowania autonomicznych decyzji i postrzegania świata zgodnie z naszą wizją i potrzebami. Tak bardzo mocno się do nich przyzwyczajamy, że często trudno nam uwierzyć w to, że mogą nam nie służyć. Dlatego ważne jest, aby o nich rozmawiać, przyglądać się im bez wartościowania siebie i innych - dodaje.

Tak twierdzą organizatorzy z takich spotkań można wynieść wiele praktycznych wniosków. Motywuje też samo zobaczenie innych mężczyzn, którzy jak ty pragną się rozwijać w byciu coraz lepszym ojcem, opracowują własne plany, dzielą się radościami i trudnościami z ich realizacji. Szczerość i wsparcie innych są równie ważne jak przekonanie o posiadaniu właściwych odpowiedzi. Ojcowie spełniający się na tej drodze to ci, którzy są w stanie uczyć się na błędach i rozwijać się w trudnych czasach. Inni mężczyźni mogą mieć wpływ na sukcesy twojego ojcostwa, a i ty możesz się z nimi podzielić swoją wiedzą.

Bartłomiej Burkowicz, fot. mat. pras.

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka