piątek, 15 listopada 2019 15:42

Są łzy, żal i znicze, ale najważniejsza jest modlitwa i terapia

Autor Marzena Gitler
Są łzy, żal i znicze, ale najważniejsza jest modlitwa i terapia

W niedzielę 17 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce główne obchody Dnia Pamięci, od kilku lat, odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. W tym roku obchody rozpoczęły się już dzisiaj, a zakończą w najbliższą niedzielę. Zobacz ich program.

Trzy dni potrwają w tym roku obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W programie są spotkania dla młodzieży, spektakl słowno-muzyczny o przeżywaniu żałob oraz msza świeta za ofiary wypadków i ich bliskich. Zasadzone zostanie drzewo pamięci. Odbedzie sie też spotkanie z rodzinami ofiar wypadków.

Od dziś do niedzieli w Zabawie trwają też rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie oraz warsztaty terapeutyczne.

Organziatorzy obchodów - Stowarzyszenie Przejście apeluje o włączenie się do akcji przez zapalenie światła pamięci.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road  Traffic Victims).

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

mat. prasowe

Tarnów - najnowsze informacje