piątek, 25 czerwca 2021 08:00, aktualizacja 3 lata temu

Sądecczyzna. Uszkodzone dachy, samochody, uprawy. Strażacy interweniowali ponad 340 razy [ZDJĘCIA]

Autor Aleksandra Tokarz
Sądecczyzna. Uszkodzone dachy, samochody, uprawy. Strażacy interweniowali ponad 340 razy [ZDJĘCIA]

Potężna nawałnica, która przeszła przez powiat nowosądecki, spowodowała liczne straty. Uszkodzone są dachy budynków mieszkalnych. Woda zalewała piwnice, a przez grad ucierpiały samochody i uprawy. Zalane zostały także drogi.

Burza nad Sądecczyzną rozpętała się około godziny 16. To był prawdziwy pogodowy armagedon. Wichura zrywała dachy, grad niszczył samochody i uprawy, a woda zalewała piwnice i drogi.

Trąba powietrzna przeszła nad Sądecczyzną. “Sytuacja jest dramatyczna” [ZDJĘCIA]
Z ostatniej chwilI! Strażacy mają pełne ręce roboty – zerwane dachy i połamane drzewa to efekt trąby powietrznej, która przeszła nad Sądecczyzną.

Wieczorem w Mogilnie zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego. Omówiono działania służb oraz formy pomocy dla poszkodowanych. Posiedzeniu przewodniczyli wicewojewodowie Józef Leśniak oraz Ryszard Pagacz. Obecni byli przedstawiciele Straży Pożarnej z zastępcą małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Piotrem Słowiakiem na czele, a także Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego oraz innych służb zaangażowanych w działania. Uczestniczyli w nim także wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

- Zobowiązałem służby, zarówno wojewody, jak i pozostałe, aby niezwłocznie przystąpić do oceny, w jakim stanie znajdują się uszkodzone budynki, do szacowania strat, tak aby pomoc dla mieszkańców mogła być udzielona możliwie jak najszybciej. Niezwłocznie zostaną przekazane na konta gmin środki będące w dyspozycji wojewody: z przeznaczeniem na zasiłki na pomoc doraźną oraz remonty i naprawy. Kwoty pomocy państwa dla mieszkańców będą uzależnione od skali zniszczeń i od tego, w jakim stanie znajdują się ich nieruchomości. Pomoc dla mieszkańców jest zapewniona także w postaci noclegów, ale również powiat nowosądecki zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących – mówił wicewojewoda Józef Leśniak.

- W związku z niepokojącymi informacjami o zbliżającym się froncie pogodowym o godzinie 12:40 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie został zwołany sztab kryzysowy, podczas którego analizowaliśmy spływające raporty meteorologiczne. W tym całym nieszczęściu trzeba podkreślić, że nie ma ofiar śmiertelnych i to jest pozytywna wiadomość - dodał wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Komisarz Zbigniew Zacher podkreślił, że w całym powiecie policjanci pomagają w dotarciu na miejsce służbom ratowniczym. W tym celu zabezpieczali oni trasy dojazdowe, a w miejscach, gdzie widoczne były skutki działania żywiołu, zabezpieczali mienie osób poszkodowanych. W razie potrzeby bezpośrednio włączali się do działań ratowniczych, udzielając wsparcia straży pożarnej.

Wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych w miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec i 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze w miejscowości Koniuszowa.

W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim - 45.

Na godz. 23:00 bez prądu było 3415 mieszkańców Małopolski (38 stacji), tylko w gminie Chełmiec - 1200 (16 stacji).

Na godz. 22:00 Straż Pożarna interweniowała w Małopolsce 343 razy do zgłoszeń takich jak: uszkodzone dachy - 141, wiatrołomy - 101, podtopienia: budynki - 47, drogi - 18. W działaniach uczestniczyło 255 strażaków PSP i 1283 OSP.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono specjalną całodobową infolinię dla mieszkańców, gdzie mogą oni uzyskać informacje o pomocy, która im przysługuje (numery: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18 41 42 720).

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka