niedziela, 26 czerwca 2022 12:26

Sądecka gmina kolejny raz najlepszą gminą wiejską w Polsce!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Sądecka gmina kolejny raz najlepszą gminą wiejską w Polsce!

Gmina Chełmiec kolejny raz z rzędu znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii „Najlepsza gmina wiejska 2021 roku”. Ten prestiżowy ranking obejmujący wszystkie samorządy w Polsce prowadzi Związek Powiatów Polskich. Na uwagę zasługuje fakt, że gmina zdobyła 44247 pkt łącznie we wszystkich kategoriach i wyprzedziła o 2792 pkt drugą w rankingu Gminę Kobylnica oraz trzecią Wielką Wieś o 3222 pkt.

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Oceniając samorządy, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziewięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego;  promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kategorie, w których gmina Chełmiec zdobyła najwięcej punktów, to przede wszystkim pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych, pracownie informatyczne, wspieranie rozwiązań proekologicznych, wsparcie osób wykluczonych społecznie, wspieranie działań sportowych oraz rozwój bazy infrastrukturalnej.

Traktuję to wyróżnienie nie jako nagrodę dla urzędu, chociaż praca urzędników też przyczyniła się do zdobycia 1. miejsca, ale przede wszystkim jako nagrodę dla wszystkich mieszkańców gminy. Wszyscy razem jesteśmy zaangażowani w rozwój naszej gminy, co przynosi efekty. Dziękuję im za to

– komentował sukces gminy wójt Bernard Stawiarski.

Nagrodą w konkursie oprócz wyróżnienia gminy w mediach ogólnopolskich jest puchar oraz dyplom dla gminy, oraz możliwość posługiwania się prestiżowym znakiem „Lider Rankingu Gmin Wiejskich 2021” i honorowym tytułem „Dobry Polski Samorząd 2021”.

Inf. i foto: UG Chełmies

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje