czwartek, 10 października 2019 13:07

Sądecka regionalistka uhonorowana nagrodą Reinfussa

Autor Marzena Gitler
Sądecka regionalistka uhonorowana nagrodą Reinfussa

Wanda Łomnicka – Dulak, regionalistka, poetka i animatorka kultury z Sądecczyzny otrzymała nagrodę im. Romana Reinfussa. Odebrała ją na gali, która odbyła się 7 października w Muzeum Zamek w Dębnie.

O nagrodę im. Romana Reinfussa co roku mogą ubiegać się tradycjonaliści, etnografowie, twórcy regionalni oraz pasjonaci małych ojczyzn działający na rzecz ochrony ich najbliższego dziedzictwa. Laureatów zatwierdza zarząd województwa małopolskiego.

W tym roku pierwszą nagrodę otrzymała Urszula Gieroń - uznana etnografka, badaczka i dokumentalistka kultury ludowej, związana z tarnowskim Muzeum Okręgowym. Drugą dr Magdalena Kwiecińska – etnolog i romanistka, uznana specjalistka od tradycji szopek krakowskich. Trzecią nagrodę odebrała Wanda Łomnicka – Dulak, regionalistka, poetka i animatorka kultury. Od 33 lat pisze scenariusze do obrazków obyczajowych, związana jest z zespołem regionalnym „Dolina Popradu” w Piwnicznej, który w programie wykorzystuje jej wiersze gwarowe.

Natomiast wyróżnienia w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa otrzymali Stanisław Szczepan Cichoń – miłośnik i propagator regionalnego dziedzictwa ziemi myślenickiej w zakresie małej architektury sakralnej oraz Stanisława Górkiewicz – propagatorka kultury podhalańskiej i jedna z najwybitniejszych polskich instrumentalistek ludowych.

Wanda Łomnicka-Dulak urodziła się w Nowym Sączu, w dzieciństwie związana z Kosarzyskami, mieszka w Piwnicznej. Z wykształcenia jest księgową, pracuje w Zespole Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Piwnicznej.
Jej poetycki debiut przypadł na rok 1987. Od tego czasu wydała osiem tomików poetyckich, zawsze z ciekawością przyjmowanych przez czytelników, ale też - co koniecznie trzeba podkreślić - spotykających się z niezwykle życzliwym przyjęciem krytyki literackiej. Jeden z jej utworów, opublikowany w tomiku "Śladem serdecznym", wszedł w skład w antologii "Wołanie z ziemi"- dedykowanej i ofiarowanej Janowi Pawłowi II. Jest autorką felietonów gwarowych "Bobskie godanie" publikowanych od1991 r. w miesięczniku regionalnym „Znad Popradu”. Od 25 lat należy do Zespołu Regionalnego "Dolina Popradu", jej wiersze gwarowe są wykorzystywane w programie zespołu. Napisała scenariusze do obrazków obyczajowych, obrzędów oraz sztukę dla teatru amatorskiego w Łomnicy-Zdroju. Jest współautorką cyklicznych imprez poetyckich "Wrzosowisko" w Piwnicznej oraz współredaktorem trójjęzycznej antologii wybranych utworów poetów gór: Łemków, Słowaków i Polaków - "W liliowej ciszy". W 2005 roku wydała "Matusine słówecka. Słownik gwary górali nadpopradzkich". Jej wiersze były wykorzystywane w audycjach radiowych i TV Polonia, tłumaczone m.in. na język francuski i angielski.

Jest laureatką m.in.: Nagrody im. Jędrzeja Cierniaka II stopnia (1989), Odznaki „Zasłużonego Działacza Kultury” (1996), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (1999) oraz Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora (2013)

W uroczystej gali, które odbyła się  w Zamku w Dębnie wzięłą udział Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego.

inf. i foto: UMWM

Nowy Sącz - najnowsze informacje