wtorek, 28 grudnia 2021 15:47

Małopolska: Kryzys w Szpitalu Dziecięcym. Samorządowcy apelują do ministra

Autor Tomasz Stępień
Małopolska: Kryzys w Szpitalu Dziecięcym. Samorządowcy apelują do ministra

Samorządowcy z Ruchu Samorządowego TAK Dla Polski apelują do ministra zdrowia pomoc w przywróceniu normalnego funkcjonowania Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. – Z niedowierzaniem przyjmujemy brak wsparcia ze strony ministerstwa – pisze burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł, jeden z sygnatariuszy Ruchu.

Kryzys w szpitalu trwa od kilku miesięcy. Jeszcze w październiku po tym, jak wypowiedzenie złożyło już 26 lekarzy specjalistów dymisję złożył dyrektor placówki prof. Krzysztof Fyderek. "Niestety, w aktualnej sytuacji nie widzę możliwości poprawy sytuacji kadrowej ani finansowej" - napisał w oświadczeniu. W listopadzie wypowiedzenia złożyli kolejni lekarze, a lekarze rezydenci wypowiedzieli klauzule opt-out.

Pod koniec listopada objął stanowisko dr hab. Wojciech Cyrul, który został nowym dyrektorem szpitala. Jak sam mówił, bilans otwarcia to 73 wypowiedzenia i blisko 40 milionów zadłużenia. Sytuacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie jest naprawdę poważna – za kilka dni mogą przestać działać 4 oddziały - pediatrii, reumatologii, pulmonologii z alergologią i nefrologii.

Dlatego samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Samorządowym TAK Dla Polski zaapelowali do ministra zdrowia pomoc w rozwiązaniu kryzysu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcego.

– To niespotykana sytuacja, aby zagrożone było funkcjonowanie najważniejszego Szpitala Dziecięcego w Polsce. Z niedowierzaniem przyjmujemy brak wsparcia ze strony ministerstwa. Wielomiesięczna opieszałość resortu zdrowia wzbudza ogromy niepokój wśród rodziców i zagrożenie życia małych pacjentów – pisze burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł. – Proszę się przebudzić i zacząć wreszcie wprowadzać choć trochę optymizmu w swoje działania. Nie muszę zaznaczać, że wszyscy jesteśmy w trudnej sytuacji - w takim momencie nieumiejętność rozwiązywania problemów świadczy o dużej nieodpowiedzialności – dodaje burmistrz Artur Kozioł.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje