wtorek, 7 lutego 2023 15:20

Samorządowcy z ruchu Tak! Dla Polski piszą list otwarty do premiera

Autor Głos 24
Samorządowcy z ruchu  Tak! Dla Polski piszą list otwarty do premiera

Samorządowcy z ruchu samorządowego Tak! Dla Polski piszą list otwarty do premiera z prośbą o wydłużenie czasu trwania  5% stawki VAT na sprzedaż energii cieplnej.

Szanowny Panie Premierze,
Warszawa, 6 lutego 2023 r.
Szanowny Pan Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów


W związku z zakończeniem działania Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej dzięki której do 31 grudnia 2022 stosowana była obniżona 5% stawka VAT na sprzedaż energii cieplnej od 1 stycznia 2023 obowiązuje stawka VAT 23%. Zmiana ta w drastyczny sposób uderza w odbiorców ciepła systemowego do których należy około 15 mln mieszkańców naszych miast. Wielu z nich z powodu rosnących cen towarów i usług a także energii w każdej postaci w tym energii cieplnej znalazło się w dramatycznej sytuacji życiowej. Rosnące koszty utrzymania gospodarstw domowych w dużej mierze z powodu rosnących czynszów powodują, że wielu mieszkańców ma problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych dla siebie i swoich rodzin. Powrót do 23% stawki VAT szczególnie przy wysokich cenach netto uderza głównie w osoby zamieszkujące lokale mieszkalne, pozbawione możliwości odliczenia tego podatku.

Prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wymagają czasu zanim wejdą w życie, a ulga jaką mogłaby ona przynieść mieszkańcom zostanie zniwelowana przez zwiększenie opodatkowania energii cieplnej. W związku z powyższym zwracamy się do Pana Premiera z apelem o wydłużenie okresu obowiązywania stawki VAT na energię cieplną na poziomie 5% do 31 grudnia 2023.

Nie powinno się podejmować ustaw o gwarantowanych cenach, np. prądu, gazu itp. gdyż jest oczywiste, że się ich nie dotrzyma. Samorządy i indywidualni odbiorcy muszą płacić do budżetu państwa podatek VAT, który przecież ma wpływ na cenę. Wysokość tego podatku zmienia znacząco cenę gwarantowaną i jest zaciemnieniem obrazu wsparcia, którego oczekują mieszkańcy - Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka