niedziela, 12 maja 2024 06:00

Senior w podróży. „Życie jest piękne w każdym wieku”

Autor Marzena Gitler
Senior w podróży. „Życie jest piękne w każdym wieku”

Czy warto i można podróżować po 60-ce? O tym jak przygotować się do podróży rozmawiamy z naszymi ekspertkami: Dorotą Radwan z krakowskiego Biura Podróży ARION, które specjalizuje się w organizacji wycieczek dla starszego pokolenia, psychoterapeutką Agnieszką Banaś i pisarką Joanną Pogorzelską.

Srebrne pokolenie zdobywa świat

Współcześni seniorzy nie chcą spędzać emerytury przed telewizorem/ fot. ilustracyjna/Pixabay

Współcześni seniorzy nie chcą spędzać emerytury przed telewizorem czy tylko na działce. – Pora skończyć z wszechobecnym kultem młodości. Choćby dlatego, że nasze życie wydłuża się i okres dojrzałości trwa znaczniej dłużej niż młodość – mówi Joanna Pogorzelska, autorka książki "Wiecznie młodzi czyli pokolenie mocy", w której w wywiadach z gwiazdami pokazuje inspirujące historie ludzi po pięćdziesiątce. „Przypadek sprawił, że przeczytałam raport agencji Communication Unlimited i Atena Research, zatytułowany „Power Generation: Pieniądze, Seks i Władza: Co napędza osoby po pięćdziesiątce”. Z raportu wynika, że osoby 50+, czyli właśnie pokolenie mocy, jest inne niż powszechnie się sądzi. Znakomita większość naszego pokolenia to ludzie młodzi duchem, wciąż zdrowi, energiczni, ustabilizowani życiowo, nierzadko planujący nowe życie” - mówi autorka w rozmowie z Głos24. „Pokolenie 50+ to barwna mozaika. Agencje, o których wspomniałam, które przeprowadziły badanie, stworzyły kilka profili psychologicznych naszej generacji i nadały im wiele mówiące, czasem zabawne nazwy, na przykład Hot Hardzi, Grand Lejdis, Gold Boye, ale też Fotelsi, Cichosze czy Matki Sercanki. Jak mówiłam, tych ostatnich, bardziej wycofanych i cichych jest znacznie mniej niż „królów życia” - wylicza Joanna Pogorzelska.

  • Zobacz:
Zapytała Środę, Skibę i Górskiego. Joanna Pogorzelska obala mity o pokoleniu 50+
Z Joanną Pogorzelską rozmawiamy o książce “Wiecznie młodzi czyli pokolenie mocy”. “Osoby 50+ są inne niż powszechnie się sądzi. To ludzie młodzi duchem”

Dla tych seniorów, którzy ciągle chcą „brać życie za rogi” sposobem na wolny czas są podróże. To albo ci, którzy przez całe życie podróżowali, a teraz, na emeryturze, szukają nowych miejsc i  nowych, ciekawych wrażeń. Inni to ci, którzy zawsze o podróżach myśleli, ale uniemożliwiały im to obowiązki zawodowe albo konieczność opieki nad bliskimi, a teraz, gdy mają więcej czasu, chcą spełnić swoje marzenia. To nie muszą być zaraz Malediwy czy wejście na Kilimandżaro (choć i takie odległe miejsca i szczyty zdobywają seniorzy). To może być Korona Gór Polskich, zwiedzenie wszystkich większych miast, czy spływ kajakowy piękną rzeką.

Seniorzy, gdy mają więcej czasu, chcą spełnić swoje marzenia/fot. ilustracyjna/Pixabay

Ten trend zauważają biura podróży, które poszerzają swoją ofertę o turystykę senioralną, albo wręcz specjalizują się w organizowaniu wycieczek dla „srebrnego pokolenia”. Zainteresowanie tą modą jest tak duże, że w 2022 roku w Krakowie odbył się nawet specjalny kongres „Turystyka społeczna a jakość życia”, zwracający uwagę, jak ważną rolę w naszym dobrostanie i ciągłym rozwoju pełni właśnie turystyka.

Dlaczego warto podróżować?


- Zbigniew Herbert w Modlitwie Pana Cogito- podróżnika niezwykle trafnie odpowiada na pytanie - po co właściwie podróżujemy.? Zachęcam, żeby podelektować się tym pięknym wierszem na różnych etapach podróży - począwszy od nieśmiałych planów wyjazdu aż po jej kres – mówi Agnieszka Banaś, psychoterapeutka, psychodramatystka, doradczyni rodzinna, związana zawodowo z krakowskim Centrum Pomocy Psychologicznej i Duchowej Manresa. Ekspertka zauważa też, że podróż może nam pomóc inaczej spojrzeć na nasze codzienne problemy czy zmagania. – Podróż możemy porównać do terapii: obie są wędrówką, ta druga odbywa się wewnątrz siebie, jednak w obu przypadkach możemy wyjść poza utarte schematy, znane szlaki przyzwyczajeń, przełamać rutynę, otworzyć się na nowe doświadczenia. Często z dystansu, zmieniając swoje codzienne otoczenie, inaczej patrzymy na swoje problemy. Zmiana perspektywy i nabranie dystansu to zasługa podróży. W podróży poznajemy innych ludzi, mamy szansę nawiązać nowe relacje, co jest antidotum na poczucie osamotnienia. Nie do przecenienia jest oczywiście aspekt odpoczynku - gdy nasze ciało otrzymuje odpowiednią porcję ruchu, psychika odpoczywa. Badania naukowe mówią o wpływie ruchu i aktywności na zaburzenia depresyjne i lękowe, wskazując na znaczną redukcję objawów – dodaje psychoterapeutka.

"Podróż możemy porównać do terapii"/fot. ilustracyjna/Pixabay

Do podróży trzeba się jednak przygotować, przypomina ekspertka. - Podróż jest naruszeniem naszej codziennej rutyny, a każda zmiana może skutkować odczuwaniem niepokoju. Jest to naturalna reakcja naszego organizmu. Nasz mózg potrzebuje zmian, nowych bodźców, żeby się rozwijać, a jednocześnie broni się przed nimi. Poczucie bezpieczeństwa z pewnością zwiększy zaplanowanie szczegółów podróży, poznanie miejsca do którego się wybieramy, zwłaszcza jeśli jest to odległy zakątek. Myślę, że to jest subiektywne: są osoby, które będą chciały mieć wszystko dopięte na ostatni guzik i takie, które podchodzą bardziej elastycznie. Najważniejsze to zadać sobie pytanie: co da mi większe poczucie bezpieczeństwa oraz czego oczekuje od takiej podróży – mówi Agnieszka Banaś.

Jak przygotować się do podróży?


Tym, co może ułatwić podjęcie decyzji o podróży, są rekomendacje innych turystów. Na stronach internetowych, specjalizujących się w tej branży, można znaleźć rankingi biur podróży, również tych z Krakowa. Warto też przepytać znajomych i zebrać od nich opinie o współpracy z danym touroperatorem, zwłaszcza, czy respektuje fakt, że jego klient ma trochę więcej lat i potrzebuje odpowiedniej obsługi i pewnych ułatwień.

Ekspertka: Do podróży trzeba się przygotować/fot. ilustracyjna/Pixabay

O tym, jak powinien wyglądać taki optymalny wyjazd dla seniora rozmawiamy z Dorotą Radwan, z Biura Podróży ARION, które specjalizuje się w organizacji wycieczek dla starszego pokolenia. - Klienci, którzy najczęściej korzystają naszego biura, to ludzie, którzy chcą zobaczyć atrakcyjną wystawę czy usłyszeć koncert. Nie wystarczy im po prostu wyjazd do Wiednia, bo wielu z nich zwiedziło nie tylko Europe, ale odleglejsze kraje, dlatego staramy się proponować im prawdziwe atrakcje – mówi Dorota Radwan.

Ekspertka przypomina, że bardzo ważną rzeczą jest komfort podróży dlatego są to wyjazdy bez nocnych przejazdów, z zakwaterowaniem w dobrych i sprawdzonych hotelach (co najmniej trzygwiazdkowych), w których koniecznie musi być winda, a jedno- lub lub dwupokojowe pokoje wyposażone w osobną łazienkę. Seniorzy zwracają też uwagę na to, czy w pokoju jest możliwość zrobienia sobie kawy czy herbaty i czy przed wyruszeniem w dalszą drogę dostępny jest bufet śniadaniowy.

Podczas zwiedzania trzeba pamiętać o wygodnym obuwiu/fot. ilustracyjna/Pixabay

Autokar na taką wycieczkę musi być klasy LUX, z klimatyzacją i rozsuwanymi fotelami. Kierowcy powinni być uczynni i pomocni, a pilot i przewodnicy znać język kraju, do którego odbywa się wyjazd. Zwiedzanie ułatwi seniorom system Tour Guide (słuchawki), dzięki czemu wyraźnie usłyszą każde słowo przewodnika, a tempo zwiedzania powinno być dostosowane do ich możliwości. Znacznym udogodnieniem będzie możliwość zakupu w autokarze kawy czy herbaty za złotówki.

Bagaż, który chcemy zabrać na wycieczkę, nie powinien być zbyt duży. Najlepiej taki do 20 kg albo tzw. kabinowy. Trzeba pamiętać o wygodnym obuwiu. Do bagażu podręcznego, który zabierzemy do autokaru, trzeba włożyć wodę, prowiant oraz codziennie przyjmowane leki.

Ważna rzecz – ubezpieczenie


Ekspertka przypomina też jak najlepiej przygotować się do wyjazdu. To przede wszystkim wyrobienie sobie karty EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym kraju Unii lub EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Uzyskać można ją bardzo łatwo, nawet przez internet (na stronie NFZ np. logując się do e-Puap), ale zamówić ją trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem, bo na przesłanie trzeba czekać nawet kilka tygodni.

fot. ilustracyjna/Pixabay

Przydatne jest też dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie (wykupione przed planowaną podróżą) od chorób przewlekłych (jak np. cukrzyca). - Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży jest dostępne w opcji dla chętnych i jest dobrowolne, ale pomocne w krytycznej sytuacji np. z powodu nagłego losowego zdarzenia (choroba, utrata dokumentów, awaria w mieszkaniu, śmierć w rodzinie ...), bo pozwoli nam też odzyskać środki wpłacone na wycieczkę, gdy będziemy zmuszeni z niej zrezygnować – tłumaczy Dorota Radwan.

Jak zaoszczędzić?

Dla wielu problemem mogą być koszty wyjazdu. W niektórych biurach są opcje ze zniżka dla seniorów. Inna możliwość, która pomoże sfinansować nasz wymarzony wyjazd, to rozłożenie płatności na miesięczne raty i opłacenie wyjazdu jeszcze przed jego terminem.

Ponieważ na emeryturze urlop ma się cały rok, można zaplanować wyjazd poza sezonem. Wybierając termin, w którym jest mniejsze obłożenie (a co za tym idzie niższe znacznie ceny), możemy znacznie zaoszczędzić.

Gdy planujemy wyjazd na południe Europy czy do Afryki trzeba wziąć pod uwagę, że już od końcówki maja do sierpnia są tam bardzo wysokie temperatury, więc warto wybrać się w takim okresie, kiedy upał nie przeszkodzi nam w zwiedzaniu. Ponieważ seniorzy zawsze mają „wakacje”, warto też śledzić oferty last minute biur podróży, w których wyjazd na ostatnia chwilę w atrakcyjną destynację można znaleźć czasem nawet za pół ceny.

"Gdy podróżujemy wspólnie mamy możliwość dzielenia się urokami eskapady"/fot. ilustracyjna/Pixabay

Zanim wyruszysz w podróż


Co wybrać? Czy lepiej podróżować samemu czy wspólnie? - Tutaj znowu dobrze jest byśmy zapytali siebie: czego teraz bardziej potrzebuję? - radzi psychoterapeutka, Agnieszka Banaś. - Czy towarzystwa - bo doskwiera mi samotność, czy raczej odbodźcowania, bo w moim życiu za dużo słów, spraw innych ludzi, problemów? Oba rodzaje podróżowania dają nam inne korzyści. Gdy podróżujemy wspólnie mamy możliwość dzielenia się urokami eskapady, wymiany doświadczeń; podróżowanie samemu z kolei daje nam większą elastyczność w planach i jest przestrzenią na głębszy kontakt ze sobą – mówi ekspertka i dodaje: Warto podróżować!

Co zrobić jednak, gdy mamy opory? Czy bliscy powinni zachęcać czy przekonywać seniora do podróży? - Warto jest realnie oszacować możliwości i potrzeby osoby, którą chcemy zachęcić. Czasem dłuższa podróż może być poza zasięgiem, ale wyjście poza przysłowiowy skwerek przed blokiem i skorzystanie np. z oferty klubu seniora bądź pojechanie do parku na drugim końcu miasta, może być taką aktywnością, która poprawi funkcjonowanie bliskiej nam starszej osoby – tłumaczy psycholog.

Do wytyczania sobie celów i podejmowania wyzwań zachęca też pisarka Joanna Pogorzelska. - Zasadniczy wniosek, który wyciągnęłam dla siebie to to, że życie jest piękne w każdym wieku i naprawdę możemy mieć na nie wpływ. Nawet na zdrowie i nieuchronne starzenie się. Rozsądna dieta, ruch i uśmiech zdecydowanie przyczyniają się do tego, że dłużej jesteśmy pełni sił. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to jak oczywistość, jednak wciąż warto to powtarzać” - dodaje.

fot. ilustracyjna/Pixabay

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka