sobota, 8 czerwca 2019 06:23

Skawina: Będzie kontrola Valeo?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Skawina: Będzie kontrola Valeo?

Mieszkańcy szykują się na protest przeciw Valeo. Burmistrz Skawiny informuje natomiast, jakie podjął działania wobec uciążliwej firmy.

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko poinformował w piątek 7 czerwca o działaniach, jakie zostały podjęte wobec firmy Valeo Autosystemy Sp. z o.o.

Jak podał burmistrz, skierował wniosek do Starosty Powiatu Krakowskiego oraz Zarządu Województwa Małopolskiego o rewizję wydanych pozwoleń na działalność firmy Valeo, w szczególności emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz określenia skali emisji niezorganizowanej.

– Emisje niezorganizowane to emisje, które ulatniają się przez inne kanały niż komin np. w toku przeładunku substancji sypkich lub lotnych, z hal produkcyjnych, poprzez wywietrzniki dachowe i okienne itp. – przekazał burmistrz Norbert Rzepisko.

Ponadto zwrócił się do starosty, by ten zobowiązał firmę Valeo do wykonania przeglądu ekologicznego (szczególny rodzaj opinii specjalistycznej).

– Przeprowadzenie przeglądu ekologicznego ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie negatywnego oddziaływania na środowisko oraz umożliwienie podjęcia działań zmierzających do usunięcia ujemnego oddziaływania na środowisko w przypadku jego wystąpienia – wyjaśnił burmistrz Norbert Rzepisko.

Mieszkańcy tymczasem przygotowują się na protest, który ma odbyć się w niedzielę 9 czerwca. Domagają się modernizacji zakładu, natychmiastowej hermetyzacji lub zatrzymania uciążliwej części produkcji do czasu rozwiązania problemu. Zachęcają wszystkich do udziału – nie tylko tych, którzy mieszkają w Skawinie, ale i w Krakowie. Powietrze przecież nie ma granic.

– Nasze płuca to nie kolejne chłodnice. MAMY DOŚĆ. WYCHODZIMY NA ULICE! – pisze Skawiński Alarm Smogowy. – 24h na dobę. 7 dni w tygodniu. Pamiętaj, by w Skawinie nie zostawiać okien uchylonych na noc, bo nigdy nie wiesz, w którą stronę wiatr zaniesie chemiczny smród i zanieczyszczenia.

Powiat krakowski - najnowsze informacje