piątek, 1 listopada 2019 21:38

Skawina: Te znaki budzą strach wśród kierowców

Autor Anna Piątkowska-Borek
Skawina: Te znaki budzą strach wśród kierowców

W Skawinie przy ul. Żwirki i Wigury oraz przy szkole w Krzęcinie pojawiły się nowe i dość nietypowe znaki.

Nowe znaki zasilane są ogniwami fotowoltaicznymi. Pokazują prędkość, z jaką jedziemy oraz informują, czy łamiemy przepisy. Jeśli przekroczymy prędkość, pokazują, jaka kara czekałaby nas, gdyby na miejscu była policja. Przykładowo: 100 zł mandatu i 2 punkty karne.

– Radarowe wyświetlacze prędkości to jeden z elementów programu „Droga OZE+”. Oprócz promowania odnawialnych źródeł energii, zakłada on także zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach – informuje Urząd Miasta i Gminy Skawina.

Jeden radarowy wyświetlacz prędkości pojawił się w Skawinie przy ul. Żwirki i Wigury, a drugi przy szkole podstawowej w Krzęcinie. Ich montaż to efekt współpracy gminy z powiatem krakowskim. Urządzenia są na razie w fazie testu.

– Chcemy edukować kierowców. Tablice pojawiły się w tych miejscach celowo, ponieważ to ruchliwe drogi, po których pojazdy poruszają się ze zbyt wielką prędkością. Znajdują się one w pobliżu szkoły, a zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa wokół placówek oświatowych. Widzimy już pierwsze pozytywne efekty, samochody faktycznie jeżdżą tam wolniej – mówi Arkadiusz Wrzoszczyk, wicestarosta krakowski.

Co więcej, Starostwo Powiatowe w Krakowie nie wyklucza, że w przyszłości tablice zostaną wyposażone w GSM, który umożliwi wysyłanie zdjęć do inspekcji transportu drogowego lub policji. Całkiem możliwe, że pojawią się też w innych miejscach na terenie gminy Skawina.

Powiat krakowski - najnowsze informacje