sobota, 12 marca 2022 17:02

„Sklep za zero złotych” nie tylko dla uchodźców. Myślenice gotowe na pomoc dla Ukraińców

Autor Marzena Gitler
„Sklep za zero złotych” nie tylko dla uchodźców. Myślenice gotowe na pomoc dla Ukraińców

W Myślenicach powstał sklep bezgotówkowy dla uchodźców. - Zapraszamy do skorzystania z naszej gościny - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka. Zapewnia też, ze miasto dysponuje miejscami dla Ukraińców w całkiem niezłym standardzie.

Miasto i Gmina Myślenice od początku wybuchu wojny w Ukrainie włączyło się w pomoc dla uchodźców. Jest tu już kilkaset osób, które uciekły przed rosyjską agresją. Gmina jest gotowa, aby przyjąć kolejnych uchodźców. Czekają na nich miejsca u rodzin i w pensjonatach. przygotowywane są miejsca w remizach strażackich. - Zapraszamy wszystkich do skorzystania z naszej gościny - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Dla uchodźców i ich gospodarzy już otworzono sklep bezgotówkowych. Jak z niego skorzystać mówi dyrektor Centrum Społecznych w Myślenicach, Małgorzata Aleksandrowicz. Z kolei Artur Kasicki, Komendant Straży Miejskiej w Myślenicach, przypomina, że bardzo ważne jest, aby dopełnić formalności i zgłosić uchodźców do gminy.

„Sklep za zero złotych”, gdzie uchodźcy oraz goszczący ich mieszkańcy, bezpłatnie będą mogli otrzymać wsparcie w postaci środków czystości, produktów spożywczych i innych niezbędnych produktów z przekazanych darów już otwarto w pawilonie na myślenickim Rynku.  

O gościnności mieszkańców Myślenic i gotowości do przyjęcia uchodźców zapewnia burmistrz Jarosław Szlachetka. - Zapraszamy do skorzystania z naszej gościny. Mamy miejsca w całkiem dobrym standardzie - dodaje.  

O całym systemie pomocy, który dziś uruchomiono opowiada dyrektor CUS Małgorzata Aleksandrowicz. Zapowiada też spotkania integracyjne dla Ukraińców i wylicza wszelkie dostępne już formy pomocy.

Artur Kasicki, Komendant Straży Miejskiej w Myślenicach, apeluje, aby rejestrować przyjętych indywidualnie gości z Ukrainy, którzy przybyli po 24 lutego po to, aby zapewnić im odpowiednia pomoc od państwa i samorządu. Przypomina też, że dokumentem, który będzie sprawdzany jest paszport z odpowiednią adnotacją o przekroczeniu granicy w tym terminie lub kolejnych dniach.

Informacje jak włączyć się do akcji pomocowej można znaleźć na stronie cusmyslenice.pl. Aktualnie Centrum poszukuje wolontariuszy i tłumaczy języka ukraińskiego. Przyjmuje też zgłoszenia od osób, które są gotowe udzielić nieodpłatnego zakwaterowania obywatelom Ukrainy.

Wszelkie informacje można uzyskać kontaktując się pod numery telefonu:
519 541 549, 790 551 715 oraz 12 272 19 98 wew. 108. Tu też można pytać o wolne miejsca dla uchodźców.

Myślenice - najnowsze informacje