W Myślenicach powstał sklep bezgotówkowy dla uchodźców. - Zapraszamy do skorzystania z naszej gościny - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka. Zapewnia też, ze miasto dysponuje miejscami dla Ukraińców w całkiem niezłym standardzie.
Miasto i Gmina Myślenice od początku wybuchu wojny w Ukrainie włączyło się w pomoc dla uchodźców. Jest tu już kilkaset osób, które uciekły przed rosyjską agresją. Gmina jest gotowa, aby przyjąć kolejnych uchodźców. Czekają na nich miejsca u rodzin i w pensjonatach. przygotowywane są miejsca w remizach strażackich. - Zapraszamy wszystkich do skorzystania z naszej gościny - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.
Dla uchodźców i ich gospodarzy już otworzono sklep bezgotówkowych. Jak z niego skorzystać mówi dyrektor Centrum Społecznych w Myślenicach, Małgorzata Aleksandrowicz. Z kolei Artur Kasicki, Komendant Straży Miejskiej w Myślenicach, przypomina, że bardzo ważne jest, aby dopełnić formalności i zgłosić uchodźców do gminy.
„Sklep za zero złotych”, gdzie uchodźcy oraz goszczący ich mieszkańcy, bezpłatnie będą mogli otrzymać wsparcie w postaci środków czystości, produktów spożywczych i innych niezbędnych produktów z przekazanych darów już otwarto w pawilonie na myślenickim Rynku.
O gościnności mieszkańców Myślenic i gotowości do przyjęcia uchodźców zapewnia burmistrz Jarosław Szlachetka. - Zapraszamy do skorzystania z naszej gościny. Mamy miejsca w całkiem dobrym standardzie - dodaje.
O całym systemie pomocy, który dziś uruchomiono opowiada dyrektor CUS Małgorzata Aleksandrowicz. Zapowiada też spotkania integracyjne dla Ukraińców i wylicza wszelkie dostępne już formy pomocy.
Artur Kasicki, Komendant Straży Miejskiej w Myślenicach, apeluje, aby rejestrować przyjętych indywidualnie gości z Ukrainy, którzy przybyli po 24 lutego po to, aby zapewnić im odpowiednia pomoc od państwa i samorządu. Przypomina też, że dokumentem, który będzie sprawdzany jest paszport z odpowiednią adnotacją o przekroczeniu granicy w tym terminie lub kolejnych dniach.
Informacje jak włączyć się do akcji pomocowej można znaleźć na stronie cusmyslenice.pl. Aktualnie Centrum poszukuje wolontariuszy i tłumaczy języka ukraińskiego. Przyjmuje też zgłoszenia od osób, które są gotowe udzielić nieodpłatnego zakwaterowania obywatelom Ukrainy.
Wszelkie informacje można uzyskać kontaktując się pod numery telefonu:
519 541 549, 790 551 715 oraz 12 272 19 98 wew. 108. Tu też można pytać o wolne miejsca dla uchodźców.