wtorek, 18 czerwca 2019 13:41

Słomniki. Dzień energii pod hasłem „Stop smog” [Wideo]

Autor Mirosław Haładyj
Słomniki. Dzień energii pod hasłem „Stop smog” [Wideo]

14 czerwca na placu przed Halą Sportową w Słomnikach, przy ul. św. Jana Pawła II odbył się Dzień energii pod hasłem „Stop smog!” w ramach dziewiątego Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Gmina już po raz czwarty włączyła się w to wydarzenie. W programie znalazło się wiele atrakcji, m.in. prezentacja najnowszych technologii grzewczych, możliwość odbycia jazdy próbnej samochodami i skuterami elektrycznymi, prezentacja sprzętu sportowego firmy Decathlon raz konkursy z nagrodami.

- Sam fakt, że jest to czwarta edycja tej imprezy świadczy o tym, że rzeczywiście jest to dla naszych mieszkańców niezwykle ważna – ochrona powietrza, jakość powietrza w naszej gminie. Jest to poważny problem z którym zmagamy się wszyscy. Na tych targach łączą siły władze gminy i mieszkańcy oraz wystawcy, starając się szukać sposobów na poprawę powietrza w naszym regionie. W tym roku przyjechali do nas wystawcy z całej Polski, którzy mają w swoim asortymencie nowoczesna kotły grzewcze 5. generacji, instalacje na odnawialne źródła energii, oraz nowoczesne materiały do termomodernizacji domów, jak również firmy, które zajmują się elektromobilnością – mówiła Małgorzata Klich z Urzędu Miasta.

Wśród producentów, którzy prezentowali swój asortyment były m. in. firmy Balex Metal Pokrycia dachowe i termoizolacja, która produkuje materiały do ocieplania domu klasy A++, oraz Kołton Producent kotłów CO i pieców z podajnikiem na ekogroszek, a także Stalmark Piece i kotły CO na pellet i ekogroszek. Produkty tych firm są nowoczesne i zaawansowane technologicznie. Gwarantują nie tylko wysoką jakość, estetykę i wydajność, ale posiadają także piątą klasę ekologii, która jest najbardziej restrykcyjną i gwarantuje minimalną emisję spalin, co stanowi doskonały wybór dla gospodarstw domowych położonych w strefach zagrożonych smogiem.

Na stoisku urzędu miasta można było wymienić odpady na rośliny. Wystarczyło przynieść 60 l plastikowych butelek, a w zamian otrzymywało się krzew lub roślinę doniczkową. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w konkursowej jeździe przez przeszkody w strefie rowerów i innych jednośladów stworzonej przez producenta sprzętu sportowego, firmę Decathlon. W punkcie informacyjnym Programu Czyste Powietrze oraz punkcie doradztwa energetycznego zainteresowani mogli zapoznać się ze sposobami na zdobycie dopłata oraz modernizację energetyczną domu. Zorganizowano także warsztaty edukacyjne w mobilnym centrum informacyjno-edukacyjnym tzw. Autobusie energetycznym Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. w którym odbyła się prezentacja najnowszych technologii grzewczych. Można było także zobaczyć jak działa bateria słoneczna, co to jest kolektor, dlaczego warto sięgnąć po oświetlenie LED, jak w prosty sposób oszczędzać energię, co to jest dom pasywny oraz jakie są plusy i minusy nowych technologii.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje