środa, 2 grudnia 2020 12:10

Smogowy alarm w powiecie krakowskim!

Autor Aleksandra Tokarz
Smogowy alarm w powiecie krakowskim!

Dziś lepiej powstrzymać się od wietrzenia mieszkania i w miarę możliwości ograniczyć wychodzenie z domu. W powiecie krakowskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza.

Wydano ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne. Obowiązuje ono w godzinach 6:00 do 24:00.

Przekroczenie dopuszczalnej normy pyłu PM10 może być szczególnie dokuczliwe dla osób z przewlekłymi chorobami sercowo-naczyniowymi, czy też układu oddechowego. Większy dyskomfort mogą odczuwać seniorzy, kobiety w ciąży czy dzieci.

Problem smogu w powiecie krakowskim znów powraca. O słabych postępach w walce o czyste powietrze w gminach krakowskiego obwarzanka już informowaliśmy.

To początek sezonu smogowego. Wszystkiemu winien „obwarzanek”?
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego obserwujemy wzrost stężeń pyłów zawieszonych, co można uznać za początek sezonu smogowego. Ma to oczywiście związek ze spalaniem węgla i drewna w domowych kotłach. Tymczasem smog nie jest problemem dużych miast. Czy na jego powstawanie wpływają małe miejscowości…

Najlepiej jakość powietrza w powiecie krakowskim mogą jednak zobrazować sztuczne płuca, które pojawiły się w Krzeszowicach. Po dwóch tygodniach ślady, jakie zostawił na nich początek sezonu grzewczego, są znaczne.

Krótki film o oddychaniu w aglomeracji krakowskiej

Takie ślady na płucach zostawił początek sezonu grzewczego w Krzeszowicach. :(

Opublikowany przez Krakowski Alarm Smogowy Poniedziałek, 30 listopada 2020

fot. Krakowski Alarm Smogowy


Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje