środa, 7 lutego 2024 17:10

Spotkać go w Polsce to nie lada sztuka. Urody nie można mu jednak odebrać

Autor Norbert Kwiatkowski
Spotkać go w Polsce to nie lada sztuka. Urody nie można mu jednak odebrać

Koszatka leśna to gryzoń, który jest jednym z najbardziej specyficznych zwierząt w naszym kraju. I choć ze względu na nocny tryb życia - spotkanie go nie należy do najłatwiejszych, to ma w sobie coś urokliwego. W Polsce występuje przede wszystkim na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

Zawitał do Polski

Naturalnym środowiskiem występowania dla koszatki leśnej jest Azja oraz nieliczne miejsca w Europie. Tym bardziej jest to duża sprawa dla naszej rodzimej fauny, że ten mały przedstawiciel gryzoni zawitał nad Wisłę.

Tu również należy podkreślić, że nawet jeśli udałoby nam się go spotkać, to wcale nie jest łatwe określenie czy to faktycznie koszatka leśna. Pomóc nam jednak może w tym jego charakterystyczny wygląd.

Osiąga on bowiem od 8 do 10 cm i tyle samo jego ogon. O dziwo jest jednak proporcjonalny. Charakterystyczna jest również sierść, która od góry jest zabarwiona na kolor rudawy lub popielaty, natomiast pod brzuchem ubarwiona na kolor biały. Dodatkowo nasz bohater ma ciemne obwódki wokół oczu zwężające się w kierunku uszu.

koszatka leśna
Koszatka leśna / Fot.: I, Dodoni / Wikimedia Commons

Zapada w sen zimowy

Bardzo ciekawie wygląda rytuał życiowy koszatki leśnej. Przeczy ona bowiem zasadzie nocnego podjadania. Ten gryzoń uwielbia wręcz jeść, a wśród jego ulubionych przysmaków można wyróżnić m.in. bezkręgowce, jaja ptaków, owoce i nasiona. A jak brakuje jego przysmaków, to chętnie sięga również po owady czy larwy.

Tak zróżnicowana dieta jest ważna zwłaszcza przez pryzmat tego, że koszatka leśna zapada w sen zimowy, jednak co jakiś czas się wybudza, by… jakby inaczej coś przekąsić. A z racji tego, że jej śnieżna drzemka trwa od października do kwietnia, to zapasy zgromadzone w dziupli muszą być obfite.

Chronione w Polsce

Z racji tego, że koszarek leśnych nie mamy w Polsce zbyt dużo, gatunek jest ten pod ścisłą ochroną. Co więcej, w Czerwonej Księdze stworzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody został zaliczony do kategorii LC.

Nie jest to jednak dziwne, bo koszatki leśne nie mają łatwo w codziennym życiu. Z dużą przyjemnością polują na nie lisy, kuny czy też sowy, a więc zwierzęta, które są znacznie od nich większe.

W porównaniu do innych gryzoni - koszatka leśna unika obszarów leśnych przekształconych przez człowieka. Najlepiej czuje się w górzystych terenach, gdzie może się ukrywać przed drapieżnikami i funkcjonować według własnych zasad.

A poniższe nagranie tylko utwierdza, że to bardzo uroczy gryzoń.

Fot.: Igor Zagorodniuk / Wikimedia Commons

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka