czwartek, 1 lutego 2024 13:40

Sprawdź, co Muzeum Krakowa przygotowało na 2024 r. Oferta jest bogata

Autor Karolina Kurando
Sprawdź, co Muzeum Krakowa przygotowało na 2024 r. Oferta jest bogata

W 2023 r. Muzeum Krakowa odwiedziły 1 350 882 osoby. Tym samym został pobity rekord frekwencji, ustanowiony w 2019 r. To dobry czas dla krakowskiej instytucji. Poświadczają to nie tylko statystyki, ale przede wszystkim plany na najbliższe miesiące.

W 2023 r. najczęściej odwiedzanymi oddziałami były: Fabryka Emalia Oskara Schindlera (433 057 odwiedzających), Rynek Podziemny (347 167), Pałac Krzysztofory (144 517) i Stara Synagoga (127 545). Muzeum Krakowa otworzyło 10 wystaw, spośród których najpopularniejszą okazała się wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari”. Odwiedziło ją aż 36 938 osób. Liczba wydarzeń edukacyjnych wyniosła 3054, zaś oprowadzań – 3874. Pozyskano 420 muzealiów o wartości 702 tys. zł.

Muzeum Krakowa podsumowało 2023 r. Wiemy, co cieszyło się największą popularnością
Na piątkowej konferencji prasowej, zorganizowanej przez Muzeum Krakowa, Instytucja podsumowała poprzedni rok działalności i podzieliła się planami na kolejne miesiące.

Współpraca z mieszkańcami, zielone strategie

— Cieszymy się również z rozwijającej się współpracy z naszym otoczeniem społecznym. Z tego, jak mieszkańcy Krakowa reagują na nasze nowe projekty, jak aktywnie uczestniczą w ich realizacji – oświadczyło Muzeum Krakowa, podsumowując ubiegły rok działalności.

Instytucja wspomniała również o zwrocie w kierunku przyrody, który „nie jest przypadkowy”:

— W planie wystaw na rok 2025 znalazła się wystawa o zwierzętach w Krakowie, trwają też prace Kolegium do spraw zrównoważonego rozwoju Muzeum Krakowa, które ma opracować zieloną strategię instytucji. Poczuwamy się do odpowiedzialności za dobrostan swojego otoczenia oraz warunki życia przyszłych pokoleń. Szukamy więc rozwiązań, które pozwolą nam skuteczniej redukować negatywne skutki naszej działalności dla środowiska naturalnego.

Plany na 2024 r.

Co nas czeka w Muzeum Krakowa w 2024 r.? Instytucja zaplanowała naprawdę ciekawy harmonogram na ten rok. Już 22 lutego w jednym z muzealnych oddziałów, Muzeum Nowej Huty, otworzy się wystawa czasowa Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-1989. Będzie ona poświęcona muzyce buntu z okresu PRL-u.

Na marzec Muzeum zaplanowało konkurs drzewek emausowych oraz pokonkursową wystawę. To już 10. edycja!

W maju będziemy świętować 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, a co za tym idzie, w Muzeum odbędzie się konferencja dotycząca tego tematu, a na parterze Pałacu Krzysztofory dostępna będzie wystawa poświęcona okrągłej rocznicy. Maj to również Flis Królewski i otwarcie sezonu na Przystani Muzeum, a także wystawa czasowa w Fabryce Emalia Oskara Schindlera: Spirala Zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci, poświęcona rozstrzelanym przez niemieckich okupantów. W maju, a dokładnie 31, przypada 125-lecie Muzeum Krakowa. Uroczyste obchody zostały jednak zaplanowane na 22 czerwca.

6 czerwca będzie miał miejsce tradycyjny pochód Lajkonika, tym razem jednak pochód przejdzie trasą nieco zmienioną ze względu na remonty. Na 27 czerwca planowane jest otwarcie pierwszej monograficznej wystawy dzieł Wincentego Wodzinowskiego.

Muzeum Krakowa poszukuje prac Wincentego Wodzinowskiego. Kim był uczeń Matejki?
Instytucja planuje pierwszą monograficzną wystawę prac malarza.

Druga połowa roku

Na lipiec i sierpień już po raz 20! zaplanowano realizację programu Średniowiecze da się lubić, w ramach którego w Barbakanie odbędą się m.in. pokazy walk czy spotkania przy planszówkach. 25 lipca w Muzeum Podgórza otworzy się wystawa czasowa Zmysłowe Miasto, poświęcona zmysłowemu odbieraniu Krakowa.

A co po wakacjach? 7 września wypada Święto ulicy Józefa, za które odpowiedzialny jest oddział Thesaurus Cracoviensis. To wtedy będzie można podziwiać pamiątki po księciu Józefie Poniatowskim. Tydzień później, w dniach 13-14 września odbędzie się coroczne wydarzenie Zajrzyj do Huty, skupiające nowohuckie podmioty.

26 września będzie dniem, w którym Muzeum Krakowa opowie o przemianach pozycji społecznej kobiet na przestrzeni dziejów. Będzie to możliwe dzięki wystawie Siłaczki, która zostanie zaprezentowana w wyremontowanej Kamienicy Hipolitów. Wystawa będzie oparta m.in. o historie krakowianek.

W październiku – Pamiętaj z nami i Trasa Pamięci – różnego rodzaju działania, w tym dyskusje i warsztaty dotyczące tematu uchodźctwa. Od 7 listopada dostępna będzie wystawa czasowa Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu Pod Krzyżem – Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie. Wystawa będzie dotyczyła najważniejszych krakowskich świąt i tradycji.

A już 23 listopada odbędzie się tradycyjne otoczenie krzewu róży chochołem ze słomy, czyli Osadzenie Chochoła. Na wydarzenie złoży się także pochód oraz performatywne zwiedzanie.

Końcówka roku w Muzeum Krakowa poświęcona będzie konkursowi na najpiękniejszą krakowską szopkę (5 grudnia), ogłoszeniu wyników (8 grudnia) i otwarciu wystawy. Na sam koniec grudnia Instytucja zaplanowała kolędowanie z Rydlówki na Rynek Główny.

„Rodzaj powinności, wynikający z misji muzeum”

O Siłaczkach, jednej z wystaw, które odbędą się w drugiej połowie roku, opowiedział nam mgr Jacek Salwiński, zastępca dyrektora ds. programowych:

— Wątek opowieści kobiecej Krakowa do tej pory nie pojawiał się w działalności Muzeum, więc odczuwamy, że jest to rodzaj powinności, wynikający z misji naszej instytucji. Wystawa miała powstać wcześniej, rocznicowo, nawiązując do stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Ma ona już gotowy scenariusz, ale cały czas jest w trakcie tworzenia, ponieważ oprócz sięgnięcia do historii, obiektu, portretu, fotografii, do konkretnych osób z przeszłości ważne jest też zaproszenie współczesnych twórców, często artystek. Na poczet tej wystawy udostępniają swoje dzieła, tworzone tu i teraz. Poprzez swoją twórczość komentują pewną rzeczywistość historyczną.

Trudno oderwać tę kobiecą opowieść od kontekstu szerszego tła. Kraków jest tutaj planem głównym, ale w projekcie pojawia się mnóstwo wątków dotyczących Polski. W scenariuszu wystawy uwzględniono rozmaite grupy społeczne, przedstawia on robotnice czy siostry zakonne. Wystawie będzie towarzyszył katalog, jak również rozmowa i dyskusja.

Źródło zdjęcia głównego: K. Schubert MIK 2020/Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka