niedziela, 17 marca 2024 07:00

Stanisław Mazur chce Krakowa w wersji smart. Powołany ma zostać Rzecznik Praw Mieszkańców

Autor Patryk Trzaska
Stanisław Mazur chce Krakowa w wersji smart. Powołany ma zostać Rzecznik Praw Mieszkańców

Zgłaszanie codziennych problemów, udział w konsultacjach społecznych, możliwość załatwienia spraw urzędowych, znajdowania najlepszych połączeń różnymi środkami transportu czy…ocena na żywo prac Rady Miasta - podczas obrad. Stanisław Mazur przedstawił swoją propozycję uruchomienia aplikacji mobilnej KRapka, która ma wspierać mieszkańców i ułatwiać pracę jednostek miejskich. Zapowiedział też powołanie Rzecznika Praw Mieszkańców.

W Krakowie trwa intensywna kampania wyborcza. Kandydaci na urząd prezydenta miasta walczą o głosy mieszkańców na ulicach i w Internecie. W dyskusjach programowych nie brakuje nietypowych propozycji. Jedną z nich pomysł Stanisława Mazura, który chce uruchomić w Krakowie aplikację mobilną KRapka. Jak podkreślał podczas spotkania z mediami kandydat na prezydenta Krakowa, jednym z największych problemów miasta jest to, że nie słucha ono swoich mieszkańców. W ocenie rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, konsultacje społeczne to świadoma fikcja, którą na miasto nakładają przepisy, jednak dzisiejszy Kraków nie chce słuchać krakowian. Nie ułatwia także intuicyjnego funkcjonowania w mieście.

– Prezentujemy dziś koncepcję mobilnej aplikacji KR-appka, która w istocie będzie pilotem do Krakowa - nie tylko na załatwianie prostych, urzędowych spraw za pomocą kilku kliknięć, ale też na bieżąco będzie zbierała informacje o tym, jak krakowianie oczekują zmian w swoim otoczeniu. Chcę także, by była narzędziem kontroli nad władzą i przejrzystością działań samorządu. Aplikacja umożliwi mieszkańcom zgłaszanie problemów, wyrażanie opinii w konsultacjach społecznych, a nawet wirtualne uczestnictwo w obradach Rady Miasta i ocenę pracy radnych- mówił Mazur zapowiadając rozwiązanie – mówił Stanisław Mazur. – Kraków ma ogromny problem z integracją danych dotyczących jego własnych mieszkańców. Dziś te dane o mieszkańcach, firmach, ale także własnych zasobach rozrzucona jest na różne systemy, takie jak BIP (Biuletyn Informacji Publicznej), Księga Procedur, Krakowskie Centrum Komunikacji, Miejski System Informacji Przestrzennej, czy Obserwatorium. Pora, by podobnie jak miasta europejskie, zintegrować te dane i dać do nich uproszczony dostęp przez mobilną aplikację- dodawał współwystępujący Paweł Suliński, Globalny Dyrektor Działu Finansów z Centrali Usług Wspólnych Hitachi Energy.

Zgodnie z założeniami, aplikacja ma również ułatwić poruszanie się po mieście. Będzie uwzględniała wszystkie formy transportu miejskiego, pomagała w planowaniu podróży, rezerwacji i płatności za bilety, co ma uczynić przemieszczanie się po Krakowie szybszym, tańszym i bardziej ekologicznym. Sam pomysł ma być inspirowany rozwiązaniami smartcity z miast amerykańskich, ale także Estonii czy chorwackiego Splitu.

Podczas spotkania z mediami, padła również zapowiedź utworzenia urzędu Rzecznika Praw Mieszkańca.  – Jest to inicjatywa, mająca na celu szybkie i skuteczne rozwiązywanie bieżących problemów mieszkańców Krakowa. Chcemy miasta smart z nowoczesnymi siłami szybkiego reagowania, gwarantującymi mieszkańcom, że ich głos zostanie nie tylko usłyszany, ale i szybko zaadresowany- mówiła Izabela Chyłek, kandydatka do Rady Miasta Krakowa, radna dzielnicy I oraz miejska aktywistka.

Wybory prezydenckie odbędą się 7 kwietnia. Ewentualna druga tura zaplanowana jest dwa tygodnie później.

Foto: Stanisław Mazur/Facebooka

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka