piątek, 4 grudnia 2020 13:03

Staranował 17 samochodów i rogatki kolejowe. Policyjny pościg przez dwa województwa!

Autor Wiktoria Mitura
Staranował 17 samochodów i rogatki kolejowe. Policyjny pościg przez dwa województwa!

Przejechał przed dwa województwa. Przy tym uszkodził samochody, rogatki kolejowe i budynek mieszkalny. Mało tego! Próbował przejechać policjanta.

W środę (2 grudnia)  na drogach województwa śląskiego i małopolskiego  rozgrywały się sceny jak z filmu kryminalnego.  30-latek z powiatu miechowskiego jechał mercedesem sprinterem przez dwa województwa: śląskie i małopolskie. Od Katowic przez Olkusz, Wolbrom do Podlesic w powiecie miechowskim.

Mężczyzna jechał  taranując samochody i łamiąc przepisy ruchu drogowego. Swoim zachowaniem stwarzał poważne zagrożenie na drodze.W  Bolesławiu, już na terenie Małopolski, uszkodził 5 pojazdów (na Śląsku uszkodził ich 7). Jadąc przez Olkusz następne 4 samochody.

W pościg za kierowcą sprintera ruszyli policjanci z Olkusza. Jechali za nim na sygnale aż do Wolbromia. Tam, kierowca  mercedesa, z dużą prędkością, staranował zamknięte rogatki i wjechał na  przejazd kolejowy. Wyprzedzał na przejściach dla pieszych i na podwójnej  ciągłej. Nie stosował się do ruchu prawostronnego.

W tym czasie dzielnicowy z Komisariatu Policji w Wolbromie pełnił służbę. Słysząc komunikaty o kierowcy mercedesa,  natychmiast ruszył  w teren w poszukiwaniu samochodu. Już po chwili, na jednej z ulic Wolbromia, zauważył poszukiwany pojazd. Policjant ruszył  za nim. Mężczyzna nie zatrzymał się, nie reagował też na polecenia wydawane  przez policjanta.

Dzielnicowy dalej kontynuował pościg, wjeżdżając na  teren powiatu miechowskiego. Nagle, w miejscowości Podlesice kierowca  mercedesa zatrzymał się, włączył wsteczny bieg  i uderzył w radiowóz,  próbując zepchnąć go z drogi. Po chwili kierowca znowu ruszył do przodu i skręcił w jedną z posesji, a następnie wjechał  w budynek, uderzył w ganek i drzwi wejściowe.

Dzielnicowy  wyszedł z radiowozu i podbiegł do mercedesa aby go unieruchomić, ale jego kierowca zaczął cofać. Chciał najechać na policjanta. Wtedy policjant wyciągnął broń i wydał kierowcy polecenie do  „zatrzymania się”. Mężczyzna nadal nie reagował. Padły strzały w kierunku tylnej opony mercedesa. Pomimo tego kierowca chciał odjechać. Przejechał za budynek, a kiedy uszło powietrze z opony, zatrzymał się i zaczął uciekać na piechotę w pobliskie zarośla i sad. Za nim ruszył dzielnicowy.

Po kilkudziesięciu metrach mężczyzna został  zatrzymany i obezwładniony. Policjant o zdarzeniu poinformował dyżurnego  jednostki. Na miejsce skierowano policjantów z Komisariatu  Policji w Miechowie. Zatrzymany mężczyzna był trzeźwy. Policjanci  pobrali mu krew do badania, by sprawdzić czy nie znajdował się on pod wpływem narkotyków.

Policjanci  z Miechowa przedstawili mężczyźnie zarzuty uszkodzenia mienia, niezatrzymania się do kontroli drogowej  i ucieczkę z miejsca zdarzenia, a także czynnej  napaści na policjanta. Do tych zarzutów dojdą jeszcze kolejne, za przestępstwa popełnione na terenie Śląska. Prokurator skierował dziś wniosek do Sądu o tymczasowy areszt dla 30-latka.

info i foto: KPP Olkusz

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje