piątek, 10 stycznia 2020 12:33

Stryszawa. Jechała z cofniętym licznikiem o 63 000 km

Autor Mirosław Haładyj
Stryszawa. Jechała z cofniętym licznikiem o 63 000 km

Policjanci suskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierujące, których samochody miały mniejsze przebiegi, niż rok wcześniej w czasie przeglądu technicznego.

7 stycznia policjanci z suskiej drogówki realizowali działania kontrolno-prewencyjne „kaskadowy pomiar prędkości” na terenie całego powiatu. W czasie kontroli kolejnego samochodu tym razem marki Chevrolet kierowanym przez mieszkankę powiatu suskiego sprawdzono dodatkowo przebieg licznika jej pojazdu. Jak się okazało, pojazd jej posiadał mniejszy przebieg o około 500 km, niż w maju 2019 r. w czasie przeglądu technicznego.

O wiele wyższą różnicę w przebiegu miała w pojeździe kierująca  zatrzymana 8 stycznia do kontroli drogowej w miejscowości Stryszawa. W jej samochodzie marki Hyundai licznik był niższy o 63 000 km, niż na wykonanym wcześniej przeglądzie technicznym. Wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa zmiany wskazań drogomierza (art. 306a KK) będą wykonywane dalsze czynności zmierzające do ustalenia, jak doszło do zmiany drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Policja informuje, że:

W dniu 1 stycznia 2020 r. weszły w życie przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym związane z przeciwdziałaniem procederowi manipulowania licznikiem pojazdu. Od tego dnia w centralnej ewidencji pojazdów są gromadzone dane o wymianie licznika pojazdu i odczycie jego wskazania po wymianie oraz dane o odczycie licznika w czasie kontroli drogowej.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić wymianę licznika w terminie 14 dni od tej wymiany. W tym celu właściciel pojazdu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi złożyć w stacji kontroli pojazdów oświadczenie o wymianie licznika i przedstawić pojazd do wykonania czynności związanych z odczytem jego wskazania.

KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje