czwartek, 28 stycznia 2021 07:04

"Razem dla Milenki": 18-miesięczna dziewczynka z Łętowni potrzebuje pomocy

Autor Mirosław Haładyj
"Razem dla Milenki": 18-miesięczna dziewczynka z Łętowni potrzebuje pomocy

Milenka ma dopiero 18 miesięcy, a los już ją boleśnie doświadcza. Od grudnia zeszłego roku jej światem stała się szpitalna sala. Dzieci z najbliższej rodziny Milenka widuje tylko na wideo-rozmowach lub przez szpitalne okno. Jednak pomimo wszystkich przeciwności walczy i nie przestaje się uśmiechać. Jej ulubioną piosenką jest „jestem silna jak lew”. Dziewczynka jest silna, ale potrzebuje pomocy jednej osoby – „bliźniaka genetycznego”, który zostanie dla niej Dawcą szpiku.

Milenka jest szalenie radosną i ciekawą świata dziewczynką. Uwielbia tańczyć i śpiewać, gotuje też „obiady na niby” i zaprasza rodziców na podwieczorki, które sama przygotowuje. Kocha długie spacery, zwłaszcza te, na których jest z całą rodziną i kuzynem Igorem. Igor ma 6 lat, wie, że Milenka jest chora i wypadają jej włoski, wie też, że odrosną. Wierzy w to, że szybko wyzdrowieje i będą mogli się razem bawić.

Dzieciństwo przerwane chorobą

Wszystko zaczęło się w listopadzie, gdy Milenka trafiła do szpitala z powodu wykrytej bakterii w moczu, wtedy też okazało się, że ma COVID-19 Krótko po powrocie do domu, gdy niepokój o zdrowie Milenki minął, bardzo szybko ponownie trafiła na oddział – tym razem hematologiczny. Na kilka dni przed Mikołajkami rodzice półtorarocznej dziewczynki usłyszeli diagnozę, która zabrzmiała jak wyrok – ostra białaczka szpikowa i potrzebny będzie przeszczep szpiku. Nic nie było ważne – święta, wspólna wigilia, czy prezenty. Ważna była walka o zdrowie dziewczynki.

Rodzice Milenki apelują: „Pomóż naszej ukochanej córeczce cieszyć się dzieciństwem, poznawać świat, mieć przyjaciół. Pozwól Nam jako rodzicom patrzeć jak się rozwija, jak zaczyna przygodę z pójściem do przedszkola i szkoły, jak spełnia swoje marzenia. POMÓŻ URATOWAĆ JEJ ŻYCIE ! Może właśnie Ty jesteś jej bliźniakiem genetycznym. Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku i podaruj Milence lub Innemu pacjentowi szansę na życie”.

Pomóż Milence wyzdrowieć i poznawać świat – zarejestruj się!

Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów lub choroba powraca, często jedyną szansą na wyzdrowienie Pacjenta hematoonkologicznego jest przeszczepienie szpiku od Dawcy, tzw.: „bliźniaka genetycznego”. Każda osoba, która zarejestruje się jako potencjalny Dawca szpiku, zwiększy szansę na znalezienie zgodnego Dawcy dla małej Milenki, dzięki któremu dziewczynka będzie mogła wrócić do normalnego życia, które dopiero zaczęła.

Jola ze Stowarzyszenia Mocni Pomocni i inicjatorka akcji mówi:„Kochani, macie cudowne lekarstwo w genach, które może pomóc- Milence lub komuś innemu. Każdy z nas ma gdzieś swojego bliźniaka genetycznego, któremu może uratować życie. Rejestracja nic nie kosztuje, a może uratować życie. Jestem zarejestrowana w bazie od ponad 10 lat, na szczęście mój bliźniak genetyczny mnie nie potrzebuje, ale Milenka czeka na swojego bliźniaka. Może to właśnie Ty? Dlatego z całego serca zachęcam do rejestracji, pomóżmy temu Maleństwu odszukać Dawcę”.

Do bazy potencjalnych Dawców szpiku można dołączyć bez wychodzenia z domu poprzez zamówienie pakietu rejestracyjnego na stronie internetowej. Każda osoba, która chce dołączyć do grona potencjalnych dawców, może zamówić zestaw rejestracyjny do domu. W zestawie znajdują się: pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, formularz rejestracyjny oraz szczegółowa instrukcja jak zarejestrować się krok po kroku. Pałeczki z pobranym wymazem oraz formularz rejestracyjny umieszczamy w kopercie zwrotnej. Bezpieczeństwo wszystkich osób, które są zaangażowane w proces rejestracji Dawców jest dla nas bardzo ważne, dlatego w obecnej sytuacji prosimy, aby pakiet rejestracyjny odesłać po minimum 3 dobach od pobrania wymazu. Wówczas pałeczki będą już suche i bezpieczne dla osób, które będą miały styczność z kopertą. Prosimy na opakowaniu z pałeczkami zapisz dzień i godzinę pobrania. Aby odesłać pakiet nie trzeba  udawać się do Urzędu Pocztowego a jedynie wrzucić kopertę do skrzynki.

Więcej informacji o Fundacji DKMS.

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowały się 1 753 963 osoby (październik 2020), spośród których 8 496 osób (październik 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Inf. i foto: DKMS

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje