wtorek, 29 października 2019 08:55

Sułkowice: Coraz więcej dzików podchodzi pod zabudowania

Autor Anna Piątkowska-Borek
Sułkowice: Coraz więcej dzików podchodzi pod zabudowania

Mieszkańcy Sułkowic (powiat myślenicki) coraz częściej zgłaszają pojawienie się dzików w okolicy zabudowań mieszkalnych. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej, niszcząc pola i ogródki.

– Ze względu na coraz mniejszą powierzchnię upraw dziki szukają pokarmu w innych obszarach, najczęściej żerują w przydomowych ogródkach i sadach, stwarzając problemy nawet dla mieszkańców miast, w których zbliżają się do zabudowań gospodarczych i mieszkalnych – podaje Urząd Miejski w Sułkowicach.

Burmistrz Sułkowic spotkał się z przedstawicielami Kół Łowieckich, których obwody znajdują się na terenie gminy.

– Podczas spotkania łowczy przedstawili informację dotyczącą odstrzału, z której wynika, że w sezonie 2018/2019 pozyskano dwu- lub trzykrotnie większą liczbę zwierzyny, w stosunku do pierwotnych planów. Podobne działanie planowane jest również na najbliższy sezon 2019/2020 – informuje Urząd Miejski w Sułkowicach.

Urzędnicy apelują, by nie pozostawiać nieskoszonych traw na nieużytkach.

– Pamiętajmy, że skoszone i pozostawione na polach i nieużytkach trawy stają się doskonałym siedliskiem rozwoju larw szkodników, małych gryzoni oraz młodych siewek i pędów drzew (w szczególności buków i dębów), które są przysmakiem wszystkożernych dzików – podaje UM Sułkowice.

Myślenice - najnowsze informacje