poniedziałek, 2 września 2019 09:01

Wypadek pod Nowym Sączem. Rannych kilkanaścioro uczniów [AKTUALIZACJA]

Autor Marzena Gitler
Wypadek pod Nowym Sączem. Rannych kilkanaścioro uczniów [AKTUALIZACJA]

Trwa akcja ratownicza w Świniarsku (gm. Chełmiec) w powiecie nowosądeckim. Wiozący dzieci bus zderzył się tu czołowo z ciężarówką - innformuje www.rmf24.pl. Jak przebiega akcja?

Poszkodowanych może być nawet 20 osób. Wiozący pasażarów autobus przed godziną 11 zderzył się z ciężarówką oraz samochodem osobowym. Do wypadku doszło na drodze powiatowej Podrzecze - Mała Wieś.

W akcji ratunkowej bierze udział 10 karetek pogotowia oraz 3 śmigłowce LPR. Wśród poszkodowanych wiele osób jest w stanie ciężkim, głównie sa to 16-17-latkowie.

AKTUALIZACJA:

Policja podała bilans ofiar wczorajszego wypadku w Świaniarsku. 29 osób zostało poszkodowanych (w tym 15 nastolatków). Jedna osoba zmarła - to 85-letni mężczyzna. 8 osób jest nadal w stanie ciężkim.

Jak doszło doi zdarzenia?

Do wypadku doszło około godziny 10:20. Na pas ruchu, którym jechał autobus kursowy marki Mercedes, jadący w kierunku Podrzecza, zjechała jadąca z przeciwka ciężarówka marki Scania. Doszło do czołowego zderzenia tych pojazdów. W tył autobusu wjechała samochód marki Seat, którym podróżowały 2 osoby (nie odniosły obrażeń).

Jak przebiagła akcja ratunkowa?

W akcji uczestniczyły 3 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 10 karetek, 14 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej (53 ratowników), 50 policjantów i 10 radiowozów. Policja zorganizowała objazdy. Działaniami PRM (Państwowe Ratownictwo Medyczne) kierowała dyspozytornia w Tarnowie.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu uruchomiło specjalną infolinię dla rodzin osób poszkodowanych pod numerami telefonu (18) 414 27 20, (18) 414 27 21, fax (18) 414 27 24.

Poszkodowani trafili do 5 małopolskich szpitali, m.in. do Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, szpitali w Nowym Sączu i Tarnowie. Niestety jedna osoba zmarła.

Kierujący samochodem ciężarowym był trzeźwy. Został zatrzymany do dyspozycji prokuratury. Kierujący autobusem w stanie ciężkim przebywa w szpitalu, gdzie pobrano mu krew do badania stanu trzeźwości.

Śledztwo, które wyjaśni przyczyny i okoliczności tej katastrofy prowadzić będzie Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu.

Marzena Gitler

zobacz też:

29 rannych, jedna ofiara śmiertelna - jak doszło do wypadku pod Nowym Sączem?

Nowy Sącz - najnowsze informacje