To najbardziej niszczycielska plaga ostatnich dziesięcioleci we wschodniej Afryce. Miliardy owadów przemieszczają się po Somalii, Etiopii, Kenii, Erytrei i sąsiednich krajach i pochłaniają wszystko, co zielone na swojej drodze.
Atak szarańczy w Etiopii i Somalii jest największy od 25 lat. Kenia nie doświadczyła takiej plagi od 70 lat. Teraz owady przenoszą się na Dżibuti i Erytreę. Może to spowodować kryzys żywnościowy, który dotknie ponad 30 milionów ludzi.
- Musimy działać natychmiast, ponieważ szarańcza nie czeka. Nadchodzi i wszystko niszczy
- powiedziała Maria Helena Semedo, zastępca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (FAO) ds. Klimatu i zasobów naturalnych.
- Musimy poradzić sobie z sytuacją kryzysową, ale musimy też pomyśleć o środkach do życia dla mieszkańców i skutkach długoterminowych – dodała.
Powodem tak gwałtownego namarzania się szkodników są sprzyjające warunki klimatyczne, które w tej części kontynentu utrzymują się w tym roku. Ulewne deszcze spowodowane przez cyklony pozwoliły na niezwykłe rozmnażanie się owadów na Półwyspie Arabskim, zwłaszcza na pustyni arabskiej i w Jemenie. Następnie roje udały się przez Zatokę Adeńską pędzone wiatrem, a stamtąd na kontynent afrykański.
- Roje szarańczy zaczęły składać jaja. Wynikiem tego będzie kolejna generacja, która jeszcze bardziej zwiększy liczebność szarańczy” - powiedział Keith Cressman, ekspert FAO. - Należy podjąć pilne wysiłki, aby powstrzymać ich wzrost, aby chronić źródła utrzymania rolników i hodowców.
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o szarańczy
1. Szarańcza jest najstarszym szkodnikiem migrującym na świecie.
2. Pustynna Szarańcza jest najbardziej niszczycielskim ze wszystkich gatunków szarańczy.
3. Tworzą roje, które mogą latać do 150 km dziennie.
4. Codziennie mogą zjeść tyle, ile same ważą
5. Bardzo mały rój może zjeść taką samą ilość jedzenia w ciągu jednego dnia, jak około 35 000 osób!
6. Jeśli szarańcza w fazie wylęgania nie zostanie wykryta i kontrolowana, może tworzyć niszczycielskie roje.
7. Ma to poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego.
***
Szarańcza pustynna ( Schistocerca gregaria ) jest najbardziej destrukcyjnym szkodnikiem migrującym na świecie. Może tworzyć gęste i bardzo ruchliwe roje. Owady tego gatunku pożerają ogromne ilości jedzenia. Jeden osobnik jest w stanie zjeść dziennie tyle, ile sam waży. Atakują uprawy żywności i paszę. Tylko jeden kilometr kwadratowy roju może pomieścić do 80 milionów dorosłych osobników, które są w stanie spożyć taką samą ilość jedzenia w ciągu jednego dnia, co 35 000 osób. Duże roje stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego i środków utrzymania na obszarach wiejskich.

Fot: FAO