poniedziałek, 17 maja 2021 16:01

Szczepienia w Polsce na tle Europy i świata. Po co nam certyfikaty szczepionkowe? #JarubasNews

Autor Artykuł partnera
Szczepienia w Polsce na tle Europy i świata. Po co nam certyfikaty szczepionkowe? #JarubasNews

Jak wygląda sytuacja ze szczepieniami w Polsce na tle Europy i świata? Co mają ułatwić cyfrowe certyfikaty szczepionkowe, które wejdą do użytku już w czerwcu. O tym w najnowszym odcinku #JarubasNews prosto z Brukseli.

Na całym świecie do 10 maja podano już 1,32 mld dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Do Polski dotarło już prawie 17 mln dawek . Do zaszczepienia chętnych wykorzystano prawie 14 mln szczepionek.

3,7 mln mieszkańców Polski jest w pełni zaszczepionych, co daje 9,7% dorosłej populacji ( trochę poniżej średniej europejskiej 11%).

Od dłuższego czasu najlepiej wyszczepionym państwem świata pozostaje Izrael.

Na 10 maja, w światowej czołówce uplasowały się m.in. trzy państwa europejskie: Wielka Brytania 26% oraz wykorzystujące rosyjskie szczepionki Węgry 26% i Serbia 24%.

Jeśli chodzi o tempo szczepień w ostatnich dniach, to pośród wszystkich państw świata najwięcej dawek dziennie podaje się w Mongolii. Mongolia jest też w światowej czołówce, jeśli chodzi o poziom wyszczepienia mieszkańców - 19%.

W skali Europy akcja szczepień najszybciej przebiega na Węgrzech. Dziennie w przeliczeniu na stu mieszkańców wykonuje się tam 1 wkłucie dziennie. W Polsce zaś 0,7.

Od 9 maja mamy w Polsce otwarty dla wszystkich grup wiekowych system rejestracji do szczepień. Niestety to tej pory, aż 60% Polaków nie zarejestrowało się - co bardzo oddala perspektywę osiągnięcia odporności populacyjnej. Dlatego przy tej okazji apeluję: szczepmy się - w trosce o siebie i innych.

Powiązana ze szczepieniami jest inicjatywa, o której mocno dyskutowaliśmy w tym tygodniu, na moim FP facebook’owym,  aby na terytorium UE wprowadzić tzw. certyfikaty szczepionkowe -  nazywane czasem cyfrowymi paszportami Covid 19). Otrzymywałyby je osobowy, które spełniają jeden z warunków:

  • są ozdrowieńcami,
  • są zaszczepione
  • bądź mają aktualny negatywny test covidowy.

Wbrew temu co się o nich mówi, nie dyskryminują ale mają ułatwiać dostęp do niektórych usług. Nie ma się co ich bać.

Co ważne - Certyfikaty te nie będą obowiązkowe.

Jak wiemy o wprowadzaniu obostrzeń decydują władze poszczególnych państw - w Belgii nawet władze lokalne. Te obostrzenia są różne.

Aby stworzyć wspólne europejskie ramy do respektowania tych obostrzeń i zwiekszyć możliwość dostępu do usług planuje się wprowadzić certyfikaty w postaci cyfrowej.

Będą one obowiązywać już od tegorocznych wakacji. Ich ważność ma wygasnąć po roku.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka