Powszechnie znane pneumokoki i meningokoki to niebezpieczne organizmy, które wywołują choroby śmiertelne. Niektóre dwoinki wykazują odporność na działanie antybiotyków, dlatego zalecane jest wykonanie szczepień ochronnych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Czym są bakterie dwoinkowe? Jakie chorobowy wywołują?
Czym są meningokoki?
Meningokoki to bakterie, które zgromadzone w organizmie mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jest to niezwykle poważne schorzenie klasyfikowane przez specjalistów jako choroba śmiertelna. Meningokoki mają mikroskopijne rozmiary, a tendencja do łączenia się w pary znalazła swoje odzwierciedlenie w nazewnictwie bakterii, określonych jako dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ich komórki otoczone są błoną zewnętrzną, złożoną z lipidów, białek i LPS. Budową otoczki ciała umożliwiła wyodrębnienie 13 grup, wywołujących zakażenia.
W jaki sposób przenoszone są dwoinki?
Meningokoki mają zdolność mnożenia się w organizmie człowieka. Do zakażenia bakteriami może dojść kropelkowo lub poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. Według statystyk, co roku dochodzi do rozpoznania ponad miliona pacjentów dotkniętych chorobą meningokokową, przy czym ok.10 procent kończy się śmiercią. Epidemiczne rozprzestrzenianie się bakterii odbywa się najczęściej w akademikach, na uczelniach, w szkołach itp.
Szczepienia ochronne
W celu ograniczenia ryzyka zachowania i ewentualnej epidemii stosuje się szczepienia ochronne. Wykazują one skuteczność przeciwdziałania wobec konkretnych grup bakterii. Przykładowo, rekombinowana monowalentna szczepionka na meningokoki chroni organizm przed grupą B, a skoniungowana monowalentna – grupą C.
Czy szczepienie na meningokoki jest obowiązkowe?
Ministerstwo Zdrowia nie nakłada na Polaków obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym. Są one jednak zalecane u:
- mieszkańców akademików,
- osób z brakiem śledzony,
- pacjentów z niedoborem odpowiedzi humoralnej,
- lekarzy pacjentów chorych na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Szczepienie na meningokoki zależy od wieku. W przypadku ukończenia 2 miesiąca życia stosuje się preparat rekombinowany monowalentny przeciw grupie B. Szczepionka skoniungowana monowaletna przeznaczona jest dla pacjentów na tym samym etapie rozwoju, jednak koncertuje się wokół serotypów C.
Czym są pneumokoki?
Pneumokoki zostały odkryte przez Ludwika Pasteura i Charlesa Chamberlanda oraz George’a Sternberga. Podobnie jak meningokoki są dwoinkami i mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych bądź zapalenia płuc, a ponadto - zapalenia zatok, ucha, otrzewnej, czy też wsierdzia. Aż 80 grup pneumokoków posiada otoczkę, której antygeny wywołują choroby. Potrafią one łączyć się z nabłonkiem dróg oddechowych, a po dotarciu do przyjaznego im środowiska w organizmie człowieka – aktywowane są białka i czynniki prozapalne. Wraz z krwią szkodliwe bakterie mogą przedostać się do opon mózgowo-rdzeniowych, stawów i kości.
Szczepienia ochronne przeciwko dwoinkom
Zgodnie z zaleceniami WHO szczepienia ochronne są zalecane u dzieci. Wynika to przede wszystkim z braku skuteczności stosowania antybiotyków. Dla maluchów powyżej piątego roku życia stworzone zostały szczepionki polisacharydowe, a u młodszych są to skoniungowane szczepionki białkowe. Kto jeszcze powinien skorzystać z pomocy? Szczepienie na pneumokoki wskazane jest u osób ze wszczepionym implantem ślimakowym i cierpiących na:
- choroby serca i płuc,
- problemy z układem immunologicznym,
- chłoniak Hodkina,
- zespół nerczycowy,
- cukrzycę.
Gdzie wykonać szczepienia?
Szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom możesz wykonać w jednym z punktów POLMED. To grupa doświadczonych specjalistów, którzy stawiają przede wszystkim na potrzeby i bezpieczeństwo pacjenta. Szczepienie na pneumokoki podawane jest domięśniowo, bez konieczności stosowania dodatkowych dawek dla osób powyżej 18. roku życia. W ramach zakupionej usługi pacjentowi przysługuje nie tylko iniekcja, ale i konsultacja lekarska.
Szczepienie na meningokoki przeprowadzane jest natomiast w dwóch dawkach, a pomiędzy nimi należy zachować 30-dniowy odstęp. Podobnie jak w przypadku pneumokoków, pacjent może skorzystać z kwalifikacji lekarskiej, a do iniekcji dochodzi poprzez drogę mięśniową.
O czym warto pamiętać?
Każda osoba, mająca nadwrażliwość na któryś ze składników, występujących w szczepionce, powinna poinformować o tym lekarza. Usługę można zamówić za pośrednictwem strony internetowej POLMED. Jej ważność to 90 dni od daty zakupu do pierwszej dawki. W przypadku wszelkich wątpliwości można skorzystać z pomocy konsultanta. Na stronie internetowej znajdują się także ważne dokumenty. Warto dodać, że każdy pacjent może wybrać centrum medyczne w pobliżu miejsca swojego zamieszkania.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub płuc to poważne choroby, które mogą osłabić, a w wielu przypadkach zniszczyć Twój organizm. Skorzystaj zatem ze szczepień ochronnych, by uniknąć ryzyka schorzeń wywoływanych przez pneumokoki bądź meningokoki. Zapraszamy do jednego z naszych centrów medycyny POLMED.