środa, 16 października 2024 12:15, aktualizacja 8 godzin temu

Szczury w wolierach krakowskiego zoo. „Znany jest nam problem”

Autor Małgorzata Gietner-Woszczyna
Szczury w wolierach krakowskiego zoo. „Znany jest nam problem”

Nasza czytelniczka przesłała nam niepokojące nagranie, na którym widać szczury w jednej z klatek w krakowskim zoo. Czy te gryzonie stanowią zagrożenie dla ptaków i innych zwierząt w ogrodzie zoologicznym? Co w związku z tym planuje zoo? Postanowiliśmy zapytać o to przedstawicieli Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.

Na przesłanym nagraniu widzimy jedną z ptasich wolier nad stawem w krakowskim zoo. Tym razem jednak to nie majestatyczne ptaki, a nieproszeni goście – szczury – przyciągają naszą uwagę. Te inteligentne gryzonie prawdopodobnie dostały się do woliery, by skorzystać z ptasiego pokarmu. Czy mogą być zagrożeniem dla egzotycznych okazów?

Zagrożenie dla ptaków

Szczury w wolierach z ptakami orientalnymi mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Te wszystkożerne gryzonie nie tylko mogą polować na jaja, pisklęta, a nawet dorosłe ptaki, zwłaszcza mniejsze gatunki, ale także przenoszą groźne choroby, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Obecność szczurów w klatkach może również prowadzić do uszkodzeń infrastruktury, co stwarza dodatkowe ryzyko dla zdrowia i życia ptaków.

„Znany jest nam problem pojawienia się gryzoni na terenie ogrodu.”

Zapytaliśmy przedstawicieli zoo o ich stanowisko w tej sprawie. Okazuje się, że problem gryzoni w starych wolierach nie jest nowy. Władze ogrodu wyjaśniają, że szczury pojawiają się głównie w obiektach wybudowanych w latach 60. Zapewniają jednak, że podejmowane są wszelkie działania, aby skutecznie chronić zwierzęta. Ogród współpracuje z firmą specjalizującą się w deratyzacji oraz zabezpieczaniu terenu. W ramach dodatkowych działań zamontowano nowe stacje deratyzacyjne, a we wrześniu przeprowadzono dodatkową deratyzację metodą pulsacyjną. W przyszłości planowany jest także remont wolier, co powinno trwale rozwiązać problem gryzoni.

„Znany jest nam problem pojawienia się gryzoni na terenie ogrodu.
Gryzonie nie występują w nowej ptaszarni, natomiast pojawiają się one w starych obiektach, które były budowane  w latach 60 tych ubiegłego wieku, w tak tzw. wolierach nad stawem.
Ogród Zoologiczny ma podpisaną całoroczną umowę z firmą Instektum 2 na kompleksowe zabezpieczenie terenu zoo i magazynów przed szkodnikami sanitarnymi w celu ochrony zwierząt przed chorobami roznoszonymi przez gryzonie oraz i ich likwidację (dezynfekcję i deratyzację).
Umowa przewiduje także wizytę biologa terenowego. Ponad to we wrześniu br. zostało zlecona dodatkowa usługa deratyzacji metodą pulsacyjną oraz montaż kolejnych 10 szt. stacji deratyzacyjnych w przedmiotowych obiektach.
Pragniemy zapewnić, ze dokładamy wszelkich możliwych starań w celu wyeliminowania gryzoni z terenu ogrodu w ten sposób zapewnić dobrostan naszym podopiecznym.
W kolejnych latach planowany jest remont i modernizacja wolier dla ptaków, która powinna kompleksowo rozwiązać problem pojawiania się gryzoni.

- poinformował nas dr inż. Miłosz Podwika, zastępca dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Krakowie

Krakowskie zoo podejmuje liczne działania, aby skutecznie zwalczać problem szczurów na swoim terenie, zwłaszcza w starszych wolierach nad stawem. Regularne kontrole, współpraca z firmą specjalizującą się w deratyzacji oraz planowane remonty wolier mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom i wyeliminowanie zagrożeń związanych z obecnością gryzoni. Mimo wyzwań, zoo zapewnia, że dobrostan zwierząt pozostaje ich priorytetem, a podjęte działania mają na celu długofalowe rozwiązanie problemu.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka