wtorek, 2 czerwca 2020 12:29

Szef dyplomacji UE: śmierć George'a Floyda to nadużycie władzy. Sekcja zwłok: uduszenie

Autor Głos 24
Szef dyplomacji UE: śmierć George'a Floyda to nadużycie władzy. Sekcja zwłok: uduszenie

-Śmierć George'a Floyda w USA była nadużyciem władzy; potępiamy przemoc i rasizm w każdej postaci - mówił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji w Brukseli. Jego słowa dot. sprawy śmierci George'a Floyda, której przyczyną było nadużycie ze strony białoskórego policjanta. W USA, a szczególnie w Nowym Jorku, od kilku dni trwają protesty i zamieszki.

Przyczyna śmierci - uduszenie

Przeprowadzona sekcja zwłok George'a Floyda wykazała, że został on uduszony. Jak widać na zamieszczonym poniżej wideo, 46-latek został przyciśnięty do ziemi przez jednego z policjantów, po tym, jak oznajmił, że nie wejdzie do samochodu, bo cierpi na klaustrofobię. Funkcjonariusz przyciskał go do ziemi nogą.

Dwóch lekarzy, którzy przeprowadzili autopsję Floyda, uznało w poniedziałek, że przyczyną śmierci było uduszenie na skutek przyciskania szyi oraz kręgosłupa kolanami przez funkcjonariuszy. Zaznaczyli, że wcześniej mężczyzna nie miał żadnych schorzeń, które mogłyby przyczynić się do jego zgonu. Pogrzeb Floyda odbędzie się 9 czerwca.

Zaczęło się od zgłoszenia o fałszywym banknocie

Floyd zmarł 25 maja. Tragiczne wydarzenia zapoczątkowało zgłoszenie o fałszywym banknocie 20-dolarowym, którym George Floyd miał zapłacić za paczkę papierosów. Policję zawiadomił młody pracownik sklepu spożywczego w Minneapolis, którego Floyd był częstym klientem i w którym tego wieczoru kupił papierosy.

Sprzedawca zadzwonił na numer alarmowy 911 o godzinie 20:01, dyspozytorowi powiedział, że zażądał od Floyda zwrotu papierosów, ale "on nie chce tego zrobić". Twierdził, że 46-latek wygląda na pijanego i nie panuje nad sobą. O 20:08 na miejscu zjawiło się dwóch policjantów.

Początkowo - jak relacjonuje BBC - George Floyd został umieszczony, wraz z dwoma innymi ludźmi, w zaparkowanym w pobliżu radiowozie.

Po chwili jeden z funkcjonariuszy, Thomas Lane, wyjął broń - badający sprawę śledczy nie wyjaśniają, dlaczego uznał to za koniecznie - i zażądał od Floyda, by ten pokazał dłonie, po czym wyciągnął go z samochodu i skuł kajdankami.

46-latka poinformował, że został aresztowany za "posłużenie się sfałszowanymi pieniędzmi". Około 20:14, kiedy policjanci próbowali umieścić Floyda w samochodzie, ten - jak wynika z raportu, na który powołuje się BBC - "zdrętwiał, upadł na ziemię i powiedział funkcjonariuszom, że cierpi na klaustrofobię".

Jak wynika z raportu śledczych, cytowanego przez BBC, przyciskał Floyda kolanem do ziemi przez 8 minut i 46 sekund. Po mniej więcej 6 minutach 46-latek zamilkł, przestał reagować.

Świadkowie, z których wielu nagrywało zajście telefonami komórkowymi, wezwali policjantów, by sprawdzili puls zatrzymanego. Jeden z funkcjonariuszy dotknął prawego nadgarstka Floyda, pulsu nie wyczuł.

O godzinie 20:27 Derek Chauvin zdjął kolano z szyi George’a Floyda. Nieruchomego 46-latka umieszczono na noszach, karetka zabrała go do szpitala. Około godziny później poinformowano, że George Floyd nie żyje.

George Perry Floyd urodził się w Fayetteville w Karolinie Północnej, dorastał w Houston w Teksasie. Jako młody chłopak grał w koszykówkę, należał również do hip-hopowej grupy Screwed Up Click. W 2014 roku przeniósł się z Houston do Minnesoty, zamieszkał w St. Louis Park. Przez 5 lat pracował w pobliskim Minneapolis jako ochroniarz w restauracji. Niedługo przed śmiercią z powodu pandemii koronawirusa i wprowadzonej w związku z nią społecznej kwarantanny stracił pracę. Zginął 25 maja 2020 roku w wyniku brutalnej policyjnej interwencji. Miał 46 lat. Pozostawił dwie córki, 6- i 22-letnią, mieszkające w Houston.

Źródło: RMF/ PAP

Foto: Yasin Ozturk—Anadolu Agency/Getty Images (Time)

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje