czwartek, 9 kwietnia 2020 12:13

Przesunięte matury, szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Rząd przedłuża ograniczenia związane z epidemią

Autor Marzena Gitler
Przesunięte matury, szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Rząd przedłuża ograniczenia związane z epidemią

Do 19 kwietnia zamknięte pozostają galeria handlowe i inne placówki, do 26 kwietnia - szkoły i przedszkola, a do 3 maja - granice. Obowiązkowe będzie zakrywanie twarzy - maseczką, chustą lub szalikiem.

Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tysiecy i więcej - powiedział Premier Mateusz Morwiecki.

Na konferencji prasowej dziś o godz. 13.30 poinformowano o przedłużeniu zasad wprowadzonych w celu walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa.

Do 19 kwietnia przedłużono obowiązujące ogniczenia dotyczace zasad wychodzenia z domu, funkcjonowania sklepów i kościołów. To znaczy, że w nabożeństwach, pogrzebach czy ślubach może uczestniczyć do 5 osób poza celebransami.

Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze - powiedział Mateusz Morawiecki.

Przedłużone zostało ograniczenie działalności galerii handlowych z wyjątkiem m. in. branży spożywczej, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, art. dla zwierząt. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Zamknięte pozostaną też nadal wszystkie instytucje kultury: muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz  stała działalność związana z kulturą. Do odwołania będzie obowiązywał zakaz organizowanie imprez masowych.

Przedłużono też zakaz opuszczania domu bez osób dorosłych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Na kolejne tygodnie, do 26 kwietnia, przedłużono zamknięcie szkół i przedszkoli. oraz przedłużono zasiłek dla osób opiekujących się dziećmi dzećmi do 8 roku życia.

- Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, którzy świadczą naukę w trybie zdalnym. Jakość tej nauki coraz bardziej się poprawia - powiedział premier.

Do 3 maja zamknięte będą granice, do 26 kwietnia - wstrzymano ruch lotniczy, a także ruch kolejowy międzynarodowy. Nadal obowiązują sanitarne kontrole na granicach i obowiązkowa kwarantann.

Mateusz Marowiecki podkreślił, że dotychczasowe ograniczenia się sprawdziły, a po świętach rząd przygotuje plan stopniowego powrotu do funkcjonowania biznesu.

- Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zostańmy w domach, nie odwiedzajmy bliskich podczas świąt - zaapelował premier -  inaczej moglibyśmy doprowadzić w ciągu kilku tygodni o do zwiększenia zachorować nawet o o 50 tysięcy!

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

W związu z epidemią przesunięte zostały egzaminy ośmioklasisty i maturalne. To informacja na którą z niepokojem czekało tysiące dzieci, młodzieży i nauczycieli. - Planowane są na drugą połowę czerwca, termin będzie wiadomy 3 tygodnie wcześniej -  zapewnił Minister Edukacji Dariusz Piontkowski.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku, 16 kwietnia, będzie obowiązywał wszystkich nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych - maseczką, chustą lub szalikiem. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

W skrócie:

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
 • zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni;
 • przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Polska

Polska - najnowsze informacje