piątek, 5 marca 2021 11:31

Szpital w Expo nadal nie ruszy? Joński: "Problemem jest brak personelu"

Autor Marzena Gitler
Szpital w Expo nadal nie ruszy? Joński: "Problemem jest brak personelu"

- Apelujemy do Ministra Zdrowia aby wydał dyspozycje o uruchomieniu szpitali tymczasowych - mówił w Krakowie poseł Dariusz Joński. Posłowie Koalicji Obywatelskiej podsumowali funkcjonowanie szpitali tymczasowych w Małopolsce i zapowiedzieli kontrole poselskie w całej Polsce.

W Małopolsce do tej pory utworzono pięć szpitali tymczasowych, z czego uruchomiony jest tylko jeden - przy szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. - W szpitalu w Krynicy przyjęto tylko 13 pacjentów - mówił poseł Aleksander Miszalski. Tymczasem koszty utworzenia szpitali to dziesiątki milionów złotych.

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba przeprowadzili kontrolę poselską w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Pytali też wojewodę dlaczego do tej pory nie uruchomiono najdroższego i największego z małopolskich szpitali tymczasowych - szpitala w hali Expo, na który wydano blisko 40 mln zł.

Posłów Koalicji Obywatelskiej niepokoi to, że koszty utworzenia szpitali w Polsce tymczasowych są tak różne, nawet dwukrotnie wyższe niż gdzie indziej. We Wrocławiu na 400 łóżek w szpitalu tymczasowym wydano 75 mln zł, w Krakowie - blisko 40 mln zł, a w Łodzi ok. 20 mln zł.

- Szpitale tymczasowe w czasie drugiej fali, kiedy były bardzo potrzebne, nie działały. Utworzono je za późno - mówił Dariusz Joński.  - Sprawdzamy, czy, skoro wybudowano je w sumie za blisko 600 mln zł, są teraz gotowe na przyjęcie pacjentów.

Niestety, jak stwierdził poseł, szpital tymczasowy w Expo nie zostanie uruchomiony, bo problemem jest brak personelu.  

- Apelujemy do Ministra Zdrowia aby wydał dyspozycje o uruchomieniu szpitali tymczasowych - zakończył poseł Dariusz Joński.

W kontroli poselskiej i przedstawionych podczas konferencji informacji odniósł się wczoraj wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który stwierdził, że posłowie podali inne koszty funkcjonowania szpitali, niż te, które wynikają z przekazanych im dokumentów. Pisaliśmy o tym tu:

Małopolska przygotowuje się na wzrost zakażeń. Wraca szpital tymczasowy. Skąd trafi do niego personel?
Kraków. Na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda Łukasz Kmita poinformował o decyzjach w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Małopolsce.

zobacz też:

Kraków. Szpital tymczasowy bez medyków? Kontrola NIK w Urzędzie Wojewódzkim
Wiadomości Kraków. Michał Szczerba wraz z posłem Dariuszem Jońskim przeprowadzili wczoraj kontrolę poselską w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, gdzie na ich pytania o utworzenie szpitala tymczasowego w Krakowie oraz szpitali w Tarnowie i Krynicy odpowiadał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
III fala w Małopolsce. Ile powstanie łóżek covidowych?
Na wczorajszej konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił kierunek dalszych działań w związku ze wzrostem zakażeń koronowirusem. Ile powstanie łóżek covidowych i w których szpitalach?
Kraków

Kraków - najnowsze informacje