czwartek, 4 marca 2021 17:59

Małopolska przygotowuje się na wzrost zakażeń. Wraca szpital tymczasowy. Skąd trafi do niego personel?

Autor Marzena Gitler
Małopolska przygotowuje się na wzrost zakażeń. Wraca szpital tymczasowy. Skąd trafi do niego personel?

20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 4 łóżka covidowe w Brzesku, dodatkowe łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem w Krynicy, Małopolska przygotowuje się na zwiększona liczbę zakażeń koronawirusem. Na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda Łukasz Kmita odniósł się też do wczorajszej kontroli poselskiej posłów PO i incydentu z udziałem antymaseczkowców.

Będzie więcej łóżek covidowych

Spośród 12 tys. wszystkich łóżek w Małopolsce 9 tys. jest zajętych - poinformował wojewoda Łukasz Kmita. 1107 łóżek zajmują pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem. Z powodu wzrostu zakażeń wojewoda podjął decyzję o utworzeniu kolejnych. Powstaną w całym województwie. 20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 4 łóżka covidowe powstaną w Brzesku, dodatkowe łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem będą też w Krynicy.

Wojewoda zapewnił, że chce aby warunki do leczenia w Małopolsce mieli również ci, którzy leczą się na inne choroby niż COVID.  – W szpitalach na południu województwa, w Nowym Sączu, w Gorlicach sytuacja jest dużo lepsza niż na przykład w Krakowie. Ale wszędzie mamy odpowiedni i bezpieczny bufor, który powoduje, że żaden z pacjentów nie zostanie odprawiony z kwitkiem – mówił Łukasz Kmita.

III fala w Małopolsce

Dane są niepokojące. – W ciągu zaledwie 48 godzin liczba hospitalizowanych z powodu COVID wzrosła o 93 osoby. O jeden spadła liczba zajętych respiratorów – poinformował wojewoda.

Od 14 lutego do 3 marca liczba nowych osób, któea mają koronawirusa w Małopolsce zwiększyła się sześciokrotnie. – Nasze działania mają sprawić, że za kilka dni będziemy mieli bezpieczne bufory aby przyjąć dodatkową falę pacjentów, którzy niestety będą musieli trafić do szpitala w związku z koronawirusem – mówił Kmita. – Będziemy także rozwijali w samym Krakowie bazę łóżek respiratorowych w dwóch etapach. W dniu dzisiejszym uzgodniłem ze szpitalem wojskowym, z panem prof. Szczeklikiem wzrost o 8 łóżek respiratorowych. Obecnie w tym szpitalu ich nie było. Powstaną w przyszłym tygodniu. Będziemy też chcieli przywrócić leczenie pacjentów z koronawirusem w szpitalu im. Rydygiera. Jesteśmy po wstępnych rozmowach - stwierdził wojewoda.

Co ze szpitalem tymczasowym?

W Małopolsce brakuje wciąż personelu, aby uruchomić szpital tymczasowy. Mówili o tym wczoraj na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy przeprowadzili w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim kontrolę poselską.

Kraków. Szpital tymczasowy bez medyków? Kontrola NIK w Urzędzie Wojewódzkim
Wiadomości Kraków. Michał Szczerba wraz z posłem Dariuszem Jońskim przeprowadzili wczoraj kontrolę poselską w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, gdzie na ich pytania o utworzenie szpitala tymczasowego w Krakowie oraz szpitali w Tarnowie i Krynicy odpowiadał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jestem przekonany, że będziemy w stanie zapewnić personel medyczny do szpitala tymczasowego, będziemy rozwijali szpital tymczasowy w CUMRiK-u (Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie), gdzie mamy bardzo dobry sprzęt - mówił wojewoda. Ta najważniejsza kwestia, która została ustalona podczas wczorajszego zespołu kryzysowego, miedzy rektorem UJ prorektorem prof. Grodzickim, marszałkiem Łukaszem Smółką i miastem Kraków – prezydentem Kuligiem.

– Krakowskie szpitale oddelegują pewną liczbę osób do szpitala tymczasowego. Nie mamy jeszcze uzgodnień, więc nie podajemy ilu konkretnie lekarzy i pielęgniarek, ale zostało to już uzgodnione z NFZ – mówił Kmita. -  Jutro rano informacje na ten temat zostaną przekazane do dyrektorów krakowskich szpitali, aby byli przygotowani na to, by oddelegować swój personel - dodał.

Wojewoda poinformował też co ze szpitalem tymczasowym w hali Expo w Krakowie. – Chcemy, żeby Expo było naszą żelazną rezerwą. Jeśli będziemy widzieli znaczne wypełnianie się CUMRiK-a, w wysokości ok. 70-75% miejsc, będziemy podejmowali działania, aby zapewnić dodatkowy personel do szpitala w Expo, który jest w gotowości. Rozmawiałem z panem prezesem Asztabskim. Mamy świadomość, że tylko siłami szpitala Rydegiera nie jesteśmy w stanie tego zrealizować, ale mamy przygotowaną ścieżkę i ten model suwaka, który realizowaliśmy od września do stycznia będziemy też realizowali jeśli chodzi o szpital w Expo.

Antymaseczkowcy w punkcie paszportowym

- W dniu wczorajszym mieliśmy pewien znaczący incydent - powiedział Łukasz Kmita. - Pewne osoby przyszły do wydziału tzw. paszportowego i nie miały założonych maseczek. Jedna z nich w sposób bardzo niegrzeczny odnosiła się do naszych pracowników. Pracownicy wezwali policję. Pani jak i jej dzieci nie miały maseczek. Mimo, że pracownicy urzędu zapewnili maseczkę, pani w sposób jednoznaczny odmawiała założenia maseczki i dezorganizowała pracę punktu paszportowego przy ul. Sebastiana. Wszystko filmowała inna osoba. Dziś odwiedziłem pracowników wydziału i podziękowałem im za to, że nie tolerują łamania prawa. Nie ma zgody na to, żeby pracownicy byli zastraszani - mówił wojewoda i zaapelował o stosowanie zasady DDM oraz szanowanie zdrowia innych.

Kontrola to "polityczne działania" - Łukasz Kmita o wizycie posłów PO

- W dniu wczorajszym mieliśmy wizytę posłów Platformy Obywatelskiej. Początkowo zapisało się trzech parlamentarzystów. Miało być trzech: poseł Joński Szczerba i Miszalski – relacjonował Łukasz Kmita. - Muszę zwrócić uwagę na duże niechlujstwo po stronie parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. W piśmie, które do nas wpłynęło nie dość, że trzeci parlamentarzysta się nie podpisał (co jeszcze byłoby zrozumiałe) był nawet był nawet błąd w nazwisku. Poseł Miszalski został nazwany posłem Mieszalskim. To jest ośmieszające dla parlamentarzystów PO. Wobec powyższego apeluję do parlamentarzystów Platformy: Po pierwsze jeśli przychodzą do Urzędu Wojewódzkiego i przeszkadzają nam w codziennej pracy aby przygotować Małopolskę pod względem koronawirusowym, niech przychodzą przygotowani i niech się nie kompromitują. A druga kwestia – potem w artykule prasowym występowało trzech „bohaterów”, gdy tylko w Urzędzie pracowało dwóch - zauważył wojewoda. -  Posłowie Platformy realizują cele polityczne i nie chodzi im o kwestie ochrony zdrowia. Dane, które udostępniliśmy zostały zawyżone. Podane zostały wartości, które były zaplanowane a nie faktycznie wydatkowane. Podjąłem decyzję, ze udostępnimy opinii publicznej te dane. Będę dostępne z kilka dni na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - dodał na zakończenie.

NA ŻYWO 🔴 Briefing prasowy Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski o aktualnej sytuacji epidemicznej i kierunku działań.

Opublikowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki Czwartek, 4 marca 2021
Kraków

Kraków - najnowsze informacje