czwartek, 13 kwietnia 2023 11:59

Szukają pamiątek ze spotkań z Karolem Wojtyłą. Powstanie z nich wystawa

Autor Marzena Gitler
Szukają pamiątek ze spotkań z Karolem Wojtyłą. Powstanie z nich wystawa

Dobczyce chcą upamiętnić wizyty Karola Wojtyły, który wiele razy odwiedzał gminę jako ksiądz, a później biskup. Radni podjęli uchwałę o zorganizowaniu wystawy, poświęconej wielkiemu rodakowi.

Rada Miejska, na wniosek burmistrza Tomasza Susia, podjęła uchwałę o zainicjowaniu organizacji specjalnej wystawy i upamiętnieniu wizyt księdza, biskupa, a później kardynała Karola Wojtyły na terenie gminy Dobczyce. Ekspozycja będzie trwałym wspomnieniem okresu, kiedy Karol Wojtyła jako ksiądz odwiedzał nasze strony, czy jako biskup wizytował parafie.

Karol Wojtyła m.in. 11 grudnia 1977 roku odwiedził Zamek w Dobczycach i zostawił wpis w księdze pamiątkowej. "Ze wzruszeniem i przejęciem zwiedzam przy okazji wizytacji parafii ten wspaniały zabytek, zamek dobczycki, w którym przebywał św. Kazimierz. Niech ten zabytek mówi wszystkim o naszej przeszłości" - napisał przyszły papież. Słowa te znalazły się potem na tablicy pamiątkowej w zamku, ufundowanej przez mieszkańców Dobczyc w październiku 2003 roku, na 25-lecie pontyfikatu papieża Jana Pawła II. To nie jedyna pamiątka po Papieżu Polaku. Przechowywany jest też list, który przysłał Karol Wojtyła do Władysława Kowalskiego, inicjatora odbudowy zamku, w którym dziękował za jego pracę włożoną w to dzieło. Na zamku jest też druga tablica poświęcona papieżowi. Upamiętnia datę jego beatyfikacji, która miała miejsce 1 maja 2011 roku. Tę też ufundowali mieszkańcy..

W związku z organizacją wystawy Dobczyce proszą mieszkańców o udostępnienie pamiątek na przykład zdjęć z wizyt Karola Wojtyły w gminie Dobczyce. Materiały w formie kopii lub oryginału (do wykonania skanu lub kopii) wraz z informacjami o okolicznościach wizyty i jej czasie można przynosić do Biura Obsługi Klienta Urzędu Gminy Dobczyce. Można je też przesłać mailem (na adres mailowy: promocja@dobczyce.pl).

fot. M.Gitler / Głos24

Myślenice - najnowsze informacje