W sobotni poranek w Krakowie rozpoczęły się oficjalne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. W Katedrze na Wawelu kazanie wygłosił Abp Jędraszewski, a ulicami miasta przeszła uroczysta defilada.
Byli punktualnie?
Przed godziną 10.00, w minioną sobotę Kraków zaczął świętować obchody święta upamiętniające uchwalenie polskiej Konstytucji. Dokładnie o 9.45 nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej, a już o 10.00 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, prowadzona przez metropolitę krakowskiego, Abp Marka Jędraszewskiego. Udział w wydarzeniu mieli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, parlamentarzyści, dyplomaci i oficerowie Wojska Polskiego.

Przyszłość Europy
Podczas uroczystości na Wawelu arcybiskup odniósł się krytycznie do obecnej sytuacji Europy, zarzucając jej odejście od chrześcijańskich fundamentów. — Europa odrzuciła swoje chrześcijańskie korzenie i uczyniła to w sposób i symboliczny, i bardzo jednoznaczny — mówił, odnosząc się m.in. do braku odniesień religijnych w Konstytucji Unii Europejskiej. Duchowny wyraził także zaniepokojenie lekceważeniem roli sumienia, czego według niego przykładem jest uznanie aborcji za prawo konstytucyjne we Francji. –
— Skojarzenia tego, co się tworzy, z tym, czego doświadczała Europa Środkowo-Wschodnia przed 1989 rokiem, skojarzenia także z PRL-em, są bardzo silne
— ocenił arcybiskup.
Nawiązał również do uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, przywołując biblijny obraz walki niewiasty ze smokiem jako symbol dzisiejszego starcia wartości chrześcijańskich z siłami przeciwnymi życiu. — Smok chce te dzieci pożerać, czego symbolem niedawno stała się słynna zbrodnia w Oleśnicy — powiedział, odnosząc się do aborcji przeprowadzonej w 36. tygodniu ciąży. Podkreślił również rolę Maryi jako wzoru patriotyzmu, który jego zdaniem wyraża się poprzez miłość do dzieci wychowywanych w duchu chrześcijańskim.
— To jest nasz patriotyzm dzisiaj, najbardziej fundamentalny – dzieci wychowane w chrześcijańskiej wierze według najbardziej humanistycznych wartości
— podkreślił arcybiskup.

Uroczysta defilada
W programie 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja znalazły się stałe wydarzenia. Po mszy na Wawelu uczestnikom rozdawane były biało-czerwone flagi. Potem zgromadzili się na to. plac Adama Studzińskiego, przed Krzyżem Katyńskim na którym zapalone wieńce. Tam wyruszył patriotyczny pochód Drogą Królewską, zakończył aż na placu Matejki. W samo południe odbyły się tam główne uroczystości.

Dla zasłużonych
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym. Pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany Witold Toś – jego odznaczenie odebrała córka. Krzyż Kawalerski tego samego orderu przyznano Krystynie Jędras oraz profesorowi Jerzemu Szwedowi – odpowiednio za działalność demokratyczną i osiągnięcia naukowe. Złotymi Krzyżami Zasługi, w drugim wystąpieniu, nagrodzono Annę Mikołajewską i Janusza Wrotniaka za popularyzację krajoznawstwa turystycznego. Srebrne Krzyże Zasługi nadano Tomaszowi Jastrzębskiemu (za popularyzację historii lotnictwa) oraz Agnieszce Miśkiwewicz (za pracę w zakresie rozwoju bibliotekarstwa). Brązowy Krzyż Zasługi odznaczony został żołnierz Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, uhonorowany za działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa i idei czerwonokrzyskiej. W trakcie uroczystości ogłoszono także nadanie polskiego obywatelstwa dziewięciu osobom – sześciu dorosłych i trojgu dzieciom. Akt nadania wręczyli wojewoda oraz jego zastępca Ryszard Śmiałek. Późnym popołudniem zaplanowano wspólne świętowanie w ramach Krakowskiej Lekcji Śpiewania.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


























































Fot. Maria Panicz