piątek, 23 kwietnia 2021 09:08

Tak obchodzili Dzień Ziemi w Świniarsku. To krok w stronę odbudowy środowiska naturalnego

Autor Aleksandra Tokarz
Tak obchodzili Dzień Ziemi w Świniarsku. To krok w stronę odbudowy środowiska naturalnego

To było iście ekspresowe tempo. Młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy oraz Zespołu Szkół w Starym Sączu w 3 godziny posadziła 350 sadzonek drzew. Teren Zakładu Uzdatniania Wody w Świniarsku wkrótce mocno się zazieleni.

W Dniu Ziemi Sądeckie Wodociągi rozpoczęły cykliczną akcję sadzenia drzewek. Inicjatywa wpisuje się w program unijny „Europejski Zielony Ład”, w ramach którego ma zostać posadzonych 3 mld roślin.

W ciągu 10 lat chcemy posadzić 3 tysiące drzewek – podkreśla Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów. – Pierwszy krok mamy już za sobą. W Dniu Ziemi posadziliśmy 350 sadzonek. To nasza cegiełka na rzecz odbudowy lokalnego, sądeckiego środowiska naturalnego.

Drzewka zostały posadzone na około 10-hektarowym obszarze Zakładu Uzdatniania Wody w Świniarsku. Ten historyczny obiekt z 1912 r. jest perełką architektoniczną, ale na jego terenie znajdują się także pomniki przyrody – drzewa sprzed ponad 100 lat.

Dzięki akcji udało się uzupełnić drzewostan o rodzime gatunki, jak świerk, brzoza, jarzębina, buk, graba, lipa, jawor. Wsparcia przy wyborze gatunków drzew oraz miejsca do nasadzenia udzielili przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Nowym Sączu.

Głos mieszkańców został dostrzeżony. Co dalej z Parkiem Nawojowskiego?
Rada Miasta oraz prezydent Nowego Sącza dostrzegli głos ponad 1300 osób, które podpisały się pod petycją w sprawie utworzenia Parku Nawojowskiego. W czwartek, 15 kwietnia, odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji sądeckiej Rady Miasta.
Dzień Ziemi w Świniarsku / fot. Sądeckie Wodociągi

fot. Sądeckie Wodociągi

Ekologia - najnowsze informacje